Jak prać odzież sportową – porady eksperta

Wiele osób uważa, iż pranie ubrań nie jest żadną filozofią. Niemniej jednak sprawa nieco się komplikuje, kiedy trzeba będzie wyprać odzież sportową. Ta na ogół ma dużo większe wymagania, aniżeli zwykłe ubranie. Nieodpowiednia pielęgnacja może znacząco ograniczyć jej istotne właściwości, na których tak szczególnie zależy sportowcom. Jedną spośród rzeczy, bez której trudno będzie się obejść na treningu, jest bielizna termoaktywna. Jak o nią właściwie zadbać, ażeby mogła służyć nam jak najdłużej, nie tracąc przy tym swoich cennych właściwości?

W czym prać bieliznę termoaktywną? W ilu stopniach prać poliester?

Zdania na temat tego, jak prać odzież termoaktywną są podzielone. Jedni uważają, że można to robić wyłącznie ręcznie, drudzy zaś, że w pralce. Osoby przeciwne praniu mechanicznemu uważają, iż pralka to zabójstwo dla specjalnych materiałów. Nie jest to jednakże cała prawda, ponieważ zastosowanie temperatury 30 stopni Celsjusza będzie optymalne i nie zaszkodzi wypranym tkaninom. W wielu nowoczesnych pralkach istnieje możliwość zastosowania specjalnego programu celem wyprania odzieży sportowej. W takim wypadku program dostosuje wszelkie funkcje, tak ażeby prany materiał zachował swoje istotne właściwości.

Pranie ręczne jest także zalecane celem wyczyszczenia bielizny termoaktywnej. Jeżeli ktoś obawia się, że pralka uszkodzi tkaninę, może wybrać właśnie tę opcję. Bez względu na wybrany sposób czyszczenia odzieży termoaktywnej, trzeba użyć właściwych środków do jej wyprania, gdyż to one odpowiedzialne będą w dużym stopniu za stan wyjściowy odzieży, na którym tak nam zależy.

Jakich środków użyć do prania bielizny termoaktywnej?

W naszym kraju ciągle najczęściej używanym środkiem do prania jest proszek. Niemniej jednak niezbyt dobrze sprawdza się on w wypadku odzieży termoaktywnej. Jakich środków używać, aby móc cieszyć się idealnym stanem naszych ubrań sportowych jak najdłużej? Dostępnych jest kilka różnych możliwości. Jedną spośród nich jest specjalny płyn do prania ubrań sportowych albo dedykowany płyn do prania odzieży termoaktywnej. Można do tego celu wykorzystać także proszek do prania odzieży dziecięcej, gdyż jest dużo mniej agresywny, aniżeli ten zwykły. Istnieje jeszcze jedna możliwość prania odzieży sportowej – metoda bardzo stara, która była stosowana przez nasze babcie. Płatki mydlane albo szare mydło, bo to o nich mowa, bardzo dobrze się do tego nadają. Nie mają w składzie ostrej chemii, czy wybielaczy. Dzięki temu nie ma mowy, aby powstały odkształcenia. Ponadto odzież nie straci swoich właściwości. W czasie prania bielizny termoaktywnej nie należy stosować płynów zmiękczających, bowiem działają one destrukcyjnie na ten typ dzianiny. Lepiej również unikać prasowania, które ze względu na wysoką temperaturę mogłoby uszkodzić odzież termoaktywną.