Ogród idealny to taki, w którym można odpocząć wśród zadbanej roślinności. Powinien być atrakcyjnym miejscem relaksu, które wzbudza zachwyt o każdej porze roku. Podczas projektowania takiej przestrzeni należy uwzględnić jego położenie, rodzaj podłoża oraz naturalne ukształtowanie terenu. Decydując się na projekt ogrodu w Lublinie, czerp inspirację z okolicy, a z pewnością znajdziesz wiele niesamowitych rozwiązań, które możesz wprowadzić do swojego zielonego zakątka.
Profesjonalne projektowanie ogrodów – Lublin
Pierwszym etapem podczas projektowania ogrodów jest stworzenie zarysu planu na podstawie dostępnego miejsca. Architekci zieleni zwykle biorą pod uwagę:
- naturalną roślinność, która znajduje się na działce lub w jej sąsiedztwie,
- ukształtowanie terenu,
- ilość promieni słonecznych docierających do ogrodu,
- preferencje właścicieli przestrzeni,
- wielkość ogrodu.
Wszystkie te czynniki mogą determinować wybór roślin, które stanowią podstawę ogrodu oraz dobór rozwiązań architektonicznych wpływających na ostateczny wygląd zielonego zakątka. Inwestor ma do wyboru różne style. Warto też podzielić przestrzeń na części reprezentatywną, wypoczynkową oraz użytkową, czyli gospodarczą. Te strefy wyznacza się już na etapie projektowania ogrodów. Lublin jest miejscem, gdzie można obejrzeć wiele takich miejsc w stylu angielskim, wiejskim, nowoczesnym lub minimalistycznym.
Przestrzeń atrakcyjna przez cały rok – projektowanie ogrodów – Lublin
Podczas projektowania ogrodu marzeń w Lublinie warto wziąć pod uwagę również warunki atmosferyczne, które panują w tym miejscu. Dopasowane do klimatu rośliny nie przemarzają oraz nie trzeba ich osłaniać na zimę, co pozwala na oszczędności pieniędzy i czasu. Ogrody atrakcyjne przez cały rok mogą zachwycać kwiatami nawet w zimne miesiące. Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki, które kwitną o nietypowych porach.
Wiosną za kolor ogrodu odpowiadają głównie rośliny cebulowe, czyli tulipany, żonkile oraz krokusy, w tym czasie kwitnie też wiele krzewów ozdobnych, np. forsycje lub porzeczki krwiste. Latem ogród będzie ukwiecony, jeśli posadzi się w nim byliny, róże lub hortensje. Warto sadzić gatunki, które pięknie przebarwiają się jesienią – są to głównie krzewy i drzewa liściaste. Zimą ogród udekorują pozostawione kwiatostany hortensji ogrodowej, owoce ognika szkarłatnego, czerwone pędy derenia lub kwiaty wawrzynka i oczaru oraz rośliny zimozielone. To właśnie te rośliny można uwzględnić na etapie projektowania ogrodu. Lublin położony jest w regionie, w którym wymienione gatunki doskonale poradzą sobie zimą.
Projektowanie małych ogrodów w Lublinie
Projektowanie małych ogrodów jest tylko z pozoru łatwiejszym zadaniem. Małe ogrody wymagają specyficznej roślinności, dlatego często wybiera się odmiany karłowe, które rosną wolno. W niewielkich ogrodach duże znaczenie ma dobra organizacja przestrzeni – stworzenie zacisznego miejsca do odpoczynku i atrakcyjnych rabat kwiatowych. Często inwestorzy chcą posiadać plac zabaw dla dzieci, na który również powinno znaleźć się miejsce. W małych ogrodach bardzo dobrze wyglądają rośliny uprawiane w pojemnikach. Wprowadzają kolory, są elementem małej architektury oraz dają niezliczone możliwości aranżacyjne.