Jak zaprojektować taras?

Zamierzasz zaprojektować swój domowy taras i szukasz inspiracji oraz wskazówek? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które Ci w tym pomogą. Taras coraz częściej staje się przedłużeniem przestrzeni życiowej, gdzie można wygodnie zjeść posiłek z rodziną, grillować z przyjaciółmi lub relaksować się w słońcu. W ciepłych miesiącach spędzamy tam dużo czasu, dlatego projekt tarasu powinien być odpowiednio przemyślany i trafiający w nasze gusta.

Podstawy projektowania

Taras, jako element zewnętrzny jest ważnym łącznikiem między architekturą a naturą. Aby jedno harmonijnie łączyło się z drugim, już podczas projektowania tarasu należy zwrócić uwagę na kontynuację architektury od wewnątrz. Urządzenie tarasu musimy dokładnie rozważyć, należy zdefiniować, który styl najlepiej pasuje do miejsca zamieszkania, a także do nas samych. Najlepiej jest skoordynować użyte materiały z budynkiem, aby stworzyć harmonijny wygląd ogólny. Dom i ogród powinny się uzupełniać. Szukając materiałów do skonstruowania swojego tarasu, musisz przede wszystkim pamiętać o podłożu. Jakość i bogaty wybór będą tutaj niezbędne. Obie te kwestie gwarantuje Zielone Studio – projektowanie tarasów Poznań.
Czy wolisz, aby Twój tarasu był prosty i niewymagający konserwacji? Czy masz możliwość przezimowania w domu roślin wrażliwych na mróz? Idealny projekt tarasu jest więc nie tylko kwestią osobistego gustu, powinien być również odpowiedni do codziennego użytku.
Niemniej jednak ważne jest, aby koncepcja projektu była spójna sama w sobie. Poniżej znajdziesz trzy ciekawe propozycje, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Nowoczesna aranżacja

Przy projektowaniu nowoczesnego tarasu podobnie, jak w przypadku wszystkich innych stylów aranżacyjnych należy kontynuować charakter architektoniczny budynku na zewnątrz. Z tego powodu należy również skoordynować wszystkie użyte materiały z budynkiem, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać harmonijny wygląd całości. Szczególnie ważne są wyraźne, linearne kształty. Posadzka może być wykonana z nowoczesnych materiałów. Dobrym pomysłem może być kombinacja deski tarasowej z płytą granitowe lub polerowanym betonem. Wielkoformatowe płyty betonowe emanują spokojem i neutralnością, doskonale pasują do przejrzystego języka wzornictwa nowoczesnych tarasów.
Meble powinny pasować do wzornictwa i kolorystyki podłogi oraz budynku. Nowocześnie urządzony taras powinien wyglądać bardziej architektonicznie niż naturalnie, rośliny muszą zostać użyte oszczędnie, ale w bardzo zaakcentowany sposób. Dobrze sprawdzą się żywopłoty, jak i gatunki o luźnym, naturalnym charakterze, takie jak bambusy czy trawy ozdobne.

Projekt rustykalny

Czy masz ochotę na wiejskie życie i nostalgiczny kwiatowy urok? Dlaczego więc nie zdecydować się na projekt tarasu w stylu rustykalnym? Na podłodze najlepiej spisze się drewno. Dla lepszej prywatności można zdecydować się na ścianę z kamienia naturalnego lub ogrodzenie z wikliny, lub drewna. W przypadku tarasów na poziomie gruntu można również zasadzić niski żywopłot jako obramowanie. 
Urządzenie tarasu powinno się opierać na przytulnym i spokojnym wizerunku. Wiklinowe meble przykryte kocem, ozdoby o nieregularnych kształtach i ciepłych kolorach będą dobrym pomysłem. Do obsadzenia takiego tarasu najlepiej nadają się rośliny o charakterze ogrodowym, takie jak hortensje czy róże.

Taras śródziemnomorski

W powietrzu unosi się zapach prowansalskich ziół i owoców cytrusowych. Dobre wino z przyjaciółmi w ciepły letni wieczór wprowadza śródziemnomorski nastrój do Twojego własnego ogrodu. Brzmi świetnie, prawda? Jeśli projektujesz taras od podstaw, powinieneś odpowiednio dobrać podłogę. Najlepiej spisze się tu jasne drewno lub kamień. Do urządzenia takiego tarasu najlepiej wykorzystać drewniane meble z materiałowymi akcentami. Pamiętaj o jasnych i ciepłych barwach.
Ogródek ziołowy doda więcej naturalności i domowego charakteru, ale potrzeba tu czegoś więcej. Aby idealnie dopełnić śródziemnomorski urok tarasu, potrzebne są tutaj rośliny doniczkowe. To jeden z najważniejszych elementów śródziemnomorskiej aranżacji tarasu, koniecznie rozważ doniczki z terakoty.

Dodaj komentarz