Kiedy warto udać się do psychologa?

Psycholog zajmuje się diagnozowaniem i opiniowaniem, może także pokierować swoich pacjentów na odpowiednie leczenie. Na podstawie wywiadu z pacjentem, czasem także specjalnych testów psychologicznych jest on w stanie zbadać problem, z którym przyszedł do niego dany pacjent. Nie jest uprawniony do wdrożenia leczenia farmakologicznego, natomiast może wydawać orzeczenia i zaświadczenia dotyczące stanu psychicznego osób, które do niego przychodzą.

Kto powinien udać się do psychologa?

Każdy z nas miewa gorsze dni, podczas których czuje się okropnie i jest drażliwy. Jesteśmy tylko ludźmi, którzy odczuwać mogą najróżniejsze emocje. Jednak gdy ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas należy podjąć działanie mające na celu wykrycie jego przyczyny.

Jeżeli Twój stan nie pozwala Ci na prawidłowe funkcjonowanie, tzn. nie potrafisz się skupić, nie masz siły wykonywać swoich zawodowych obowiązków i czujesz się zagubiony, pozwól sobie pomóc i udaj się na wizytę u specjalisty.

Do psychologa niezwłocznie powinny udać się osoby, które czują, że nie wiedzą kim są i jakie działania powinny podjąć. Także w sytuacji gdy na pierwszy rzut oka wszystko w Twoim życiu wydaje się być w porządku, ale Ty stale odczuwasz niezadowolenie i nie potrafisz poczuć żadnego szczęścia.

Konsultacja u psychologa może okazać się zbawienna dla osób przebywających aktualnie w kryzysie wywołanym utratą bliskiej osoby czy rozpadu związku. Tego typu przeżycia, które czasami wydają się być wręcz nierealne wyzwalają wiele emocji, z którymi niełatwo jest sobie samemu poradzić.

Do specjalisty udać mogą się nie tylko osoby, które w ostatnim czasie postawione zostały w trudnej sytuacji. Rozmowa z psychologiem będzie także pomocna dla osób zmagających się z różnego rodzaju traumami z dzieciństwa, które od lat uniemożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie.

Psycholog pomoże Ci w sytuacji gdy nie potrafisz kontrolować swoich emocji, często odczuwasz gniew czy smutek. Umożliwi Ci on zrozumienie swoich potrzeb i motywacji, które Tobą kierują.

Również gdy nie potrafisz utrzymać relacji z ludźmi w twoim otoczeniu bądź czujesz, że nie masz osoby, z którą mógłbyś przedyskutować swoje problemy, warto rozważyć wizytę u specjalisty.

Warto pamiętać, że wizyta u psychologa nie jest powodem do wstydu. Tak jak w sytuacji problemów z bolącym zębem niezwłocznie udajemy się do dentysty, tak w przypadku problemów psychicznych powinniśmy skorzystać z porad psychologa. Problemy natury psychologicznej nie powinny być lekceważone, natomiast traktować je powinniśmy na równi z tymi związanymi z naszą fizycznością.

Jaki psycholog – Warszawa Praga

Psycholog przede wszystkim jest dobrym słuchaczem. Pozwoli Ci na wyrzucenie z siebie wszystkich negatywnych emocji, którymi być może nie chcesz obarczać swoich bliskich. Specjalista pomoże Ci zrozumieć mechanizmy działania Twojej psychiki i za sprawą odpowiednio dobranych metod umożliwi Ci powrót do pierwotnego. Na konsultacji ze specjalistą będziesz miał możliwość zdobycia umiejętności, które pomogą Ci w samodzielnym rozwiązywaniu problemów w przyszłości. Warto udać się do polecanego specjalisty, który cechował się będzie empatią i zaangażowaniem w wykonywaną przez siebie pracę.