Wzrost stóp procentowych, a zatem i wysokość rat kredytu hipotecznego sprawia, że powraca pytanie dotyczące tego, czy lepiej kupić, czy wynająć mieszkanie? I jedno, i drugie rozwiązanie posiada wiele zalet, ale także wad. Na co się zdecydować? Czy warto wynajmować mieszkanie, czy może lepiej kupić je na kredyt?
Własne mieszkanie dla wybranych
Niewiele osób jest w stanie sfinansować zakup mieszkania z własnej kieszeni. Rosnące ceny sprawiają, że nawet dobrze zarabiające osoby muszą zaciągać kredyt, aby móc zakupić nieruchomość na własność. Z drugiej strony to właśnie one mają największą szansę na to, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Banki nie udzielają go bowiem każdemu, a wręcz przeciwnie – weryfikują zdolność kredytową klienta, zanim udzielą finansowania. Niestety, osoby, które zarabiają niewiele bądź nie mają stałej umowy, mają o wiele mniejsze szanse na pozyskanie kredytu. Jeśli nawet bank im go przyzna, to zwykle na niekorzystnych dla nich warunkach. Okazuje się więc, że na własne mieszkanie nie każdy może sobie dziś pozwolić, zwłaszcza jeśli mowa o większych miastach, gdzie ceny nieruchomości są naprawdę wysokie, zatem i raty kredytu są automatycznie wyższe. Własne mieszkanie ma tę zaletę, że po okresie kredytowania staje się elementem majątku właścicieli. Niestety, do czasu spłaty kredytu formalnie jest ono własnością banku, zatem w razie jakichkolwiek problemów z otrzymaniem należnych pieniędzy, bank może domagać się opuszczenia nieruchomości przez mieszkańców. Kupno własnego mieszkania wiąże się z koniecznością związania się kredytem na wiele lat. Co więcej, należy przewidzieć, jakiego typu mieszkanie będzie potrzebne za 10,15 czy 20 lat – obecnie mieszkania kupuje się zwykle na całe życie.
Wynajem mieszkania – czy to się opłaca?
Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się wynajmować mieszkanie? Z ekonomicznego punktu widzenia, nie. Wynajem mieszkania wiąże się bowiem z koniecznością uiszczania comiesięcznych płatności na rzecz właściciela w formie tak zwanego odstępnego. Często odstępne zawiera w sobie także czynsz i zaliczki na podstawowe opłaty, takie jak prąd czy gaz. Niestety, wysokość odstępnego często przypomina ratę kredytu, jaką trzeba by było zapłacić, gdyby mieszkanie było kupione na własność. Różnica jest taka, że odstępne płaci się w zamian za możliwość użytkowania mieszkania, które nigdy nie przejdzie na własność wynajmującego. Z drugiej strony wynajem mieszkania okazuje się być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają pracę, a zatem i miasta, w których mieszkają. Trudno im bowiem związać się z jednym miejscem na stałe, natomiast sama procedura sprzedaży mieszkania z hipoteką byłaby dla nich zbyt czasochłonna. Z tego też powodu preferują oni wynajem. Niektórzy zwyczajnie lubią zmieniać okolicę, w której mieszkają. Raz decydują się na mieszkanie na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu, innym razem na wynajem nieruchomości w innej dzielnicy.
Wynajem czy kupno mieszkania – na co się zdecydować?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej kupić, czy wynająć mieszkanie. Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłaca się zakup nieruchomości, które w dzisiejszych czasach okazuje się być dobrą lokatą kapitału. Z drugiej strony sam kredyt hipoteczny stosunkowo trudno jest uzyskać, dlatego zakup mieszkania wciąż pozostaje poza zasięgiem wielu osób. Dla niektórych to właśnie wynajem jest o wiele atrakcyjniejszy, szczególnie jeśli często zmieniają oni miejsce zamieszkania. Warto więc zastanowić się, które rozwiązanie będzie korzystne w konkretnym przypadku. Należy przy tym pamiętać, że zarówno wynajem, jak i kupno wiąże się z ryzykiem. Przy wynajmie polega ono na możliwości wypowiedzenia umowy przez właściciela mieszkania, zaś przy 必利勁
kredycie generuje go utrata źródeł dochodu, z których spłacany jest kredyt. Co ciekawe, rynek mieszkań na sprzedaż i na wynajem jest niezwykle bogaty, dlatego też każdy zainteresowany z pewnością znajdzie idealną nieruchomość dla siebie, szczególnie jeśli dysponuje większym budżetem.