Vat Payer Verification – funkcjonalne rozwiązanie

Wielokrotnie przedsiębiorcy zastanawiają się, czy kontrahenci, z którymi prowadzi się interesy są płatnikami VAT. Dzięki rozwiązaniu, którym jest VIES UE, można w prosty sposób to zweryfikować. 

Czym jest VIES UE? 

VIES UE to system wymiany informacji odnośnie płatników VAT, w którym można w prosty sposób, w szybkim tempie otrzymać informacje odnośnie aktywności numeru VAT konkretnego przedsiębiorstwa. Jeżeli więc zastanawiasz się jak sprawdzić, czy firma jest płatnikiem vat UE, skorzystaj z wymienionego powyżej systemu. System ten został powołany do życia przez Komisję Europejską, jednakże musisz być świadomy tego, że Komisja nie ponosi odpowiedzialności prawnej w sytuacjach, kiedy dochodzi do zaistnienia nieścisłości dlatego, że wyszukiwarka jest jedynie agregatem, który pobiera informacje z krajowych baz danych. 

Sprawdzenie NIP-u jest proste, wystarczy jedynie wskazać państwo członkowskie UE, z którego pochodzi przedsiębiorca, należy też znać jego numer VAT UE. Kiedy dane zostaną podane, wtedy to system udziela informacji odnośnie statusu konkretnego numeru VAT, uzyskasz dane co do tego, czy jest on aktywny, czy też nieaktywny. W przypadku odpowiedzi pozytywnej wiesz, że przedsiębiorca jest zarejestrowany jako europejski płatnik VAT, drugi oznacza, że w chwili weryfikacji status nie został dochowany. Musisz pamiętać o tym, że status należy sprawdzić w dniu dokonania transakcji. 

Posiadanie NIP-u UE jest istotne z tego względu, że podczas przeprowadzania operacji, transakcji wewnątrzwspólnotowej jest to obowiązek. Czynni podatnicy VAT muszą zgłaszać aktualizację danych, w tym celu istnieje specjalny formularz. Podatnik VAT UE nie jest objęty stawką podatkową, wobec niego wynosi ona 0%. Jeśli więc zastanawiasz się nad vat payer verification, jakie niesie za sobą korzyści, wiedz, że przede wszystkim pozwala Ci sprawdzić, czy kontrahent, z którym zamierzasz prowadzić relacje biznesowe jest w pełni wiarygodny. Warto wiedzieć, że weryfikacja negatywna nie będzie poparta dodatkowymi informacjami, nie uzyskasz więc informacji, czy dany podmiot posiadał w przeszłości numer VAT- UE, czy został on zlikwidowany, czy też wykreślony. Wiedz jednak, że w przypadku weryfikacji negatywnej powinna zapalić Ci się z tyłu głowy lampka ostrzegawcza co do kwestii prowadzenia relacji biznesowej, zawarcia transakcji wewnątrzwspólnotowej. 

W jaki sposób usprawnić relacje biznesowe? Jak usprawnić działanie przedsiębiorstwa? 

Duże oraz średnie przedsiębiorstwa miewają poważne problemy w weryfikacji kontrahentów. Wynika to z faktu, że każdego dnia przysyłanych jest do nich wiele faktur, czasami ich liczba przekracza sto na dobę. Nieocenioną pomocą będzie w tym przypadku, prawidłowo skonfigurowany system ERP, którego funkcjonalność dostosowana została do aktualnie obowiązujących przepisów prawa. ERP pozwala na określenie, czy kontrahent jest vatowcem, określa się to po numerze NIP. Oprogramowanie ERP daje też możliwość weryfikacji podatnika już podczas pierwszego wpisania go w wyszukiwarkę. Jak widzisz, oprogramowanie ERP jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawną pracę dużej firmy. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Inlogica, https://inlogica.com/posts/4, dzięki temu możesz liczyć na to, że w Twoim przedsiębiorstwie zapanuje w końcu spokój. Specjaliści pokierują Cię, w jaki sposób najpełniej wykorzystać ERP, jak bowiem wiadomo, każde przedsiębiorstwo ma swoje własne, skonkretyzowane, indywidualne potrzeby. Doskonale sprawdzi się analiza przedwdrożeniowa, gdzie eksperci pomogą Ci zanalizować procesy biznesowe oraz niezbędne modyfikacje, jak również zaproponują harmonogram wdrożeń. 

System ERP pozwoli Ci na sprawdzenie, na seryjną weryfikację statusu podatników VAT, w bazie VIES. Pamiętaj, że dokonywanie transakcji biznesowych z kontrahentami, którzy nie znajdują się na tzw. Białej Liście, która została doprecyzowana przez Krajową Administrację Skarbową, wiąże się z poważnymi konsekwencjami natury prawnej, chodzi tutaj m.in. o poniesienie odpowiedzialności solidarnej wraz z kontrahentem, organ podatkowy może też nakładać na nabywcę dodatkowe zobowiązanie. Poważne konsekwencje grożą już podczas dokonywania transakcji, których wartość przekracza 15000 PLN, więc nie jest to wygórowana kwota, przy transakcjach dokonywanych przez dużych i średnich przedsiębiorców. Jak więc widać, dobrze skonfigurowany system ERP to podstawa.