Historia wykorzystania dźwigów budowlanych sięga już czasów starożytnych. Dzięki tym przemyślanym maszynom możliwe było zbudowanie niesamowitych budowli i konstrukcji ogromnych rozmiarów. W dzisiejszych czasach, mimo że technologia znacząco zmieniła się na przestrzeni lat, a dzisiejsze żurawie budowlane oferują zupełnie inne możliwości niż kiedyś, zasada działania tych urządzeń pozostaje bardzo podobna. Właśnie dlatego w poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, jak działa żuraw budowlany.
Żuraw budowlany, a dźwig – jaka jest różnica?
Każda większa inwestycja budowlana wymaga przygotowania niezbędnego sprzętu i urządzeń budowlanych. Jednymi z najczęściej spotykanych są właśnie żurawie lub dźwigi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te maszyny wcale nie są tym samym, a tym bardziej nie znają występujących między nimi różnic. Dźwigi to według fachowego nazewnictwa żurawie ruchome. Urządzenia te charakteryzują się właśnie tym, że są umieszczane na platformie wyposażonej w koła lub gąsienice, która pozwala na przemieszczenie maszyny w inne miejsce, w którym ma być wykorzystywane. Z tego powodu ma znacznie mniejszy udźwig i ograniczone możliwości w zakresie działania.
Z kolei żuraw budowlany, nazywany również wieżowym, wymaga znacznie większej ilości działań ze strony osób zajmujących się przygotowaniem terenu budowy. Odpowiednie przemyślenie tego, w którym miejscu zostanie rozstawiona maszyna, jest niezwykle istotne ze względu na fakt, że w przeciwieństwie do żurawia ruchomego budowlany po rozłożeniu nie będzie mógł zostać przeniesiony. Jest on maszyną nieruchomą, a do tego znacznie większą i cięższą. Jednak sprzęt tego typu można stawiać nie tylko na ziemi, ale również na ścianach lub dachach budynków, co ma szczególne znaczenie przy wznoszeniu bardzo wysokich obiektów. Wyciąg żurawia budowlanego może sięgać nawet 100 metrów, a jego udźwig aż do 80 tysięcy kilogramów, co zdecydowanie robi ogromne wrażenie.
Żuraw budowlany – jak jest montowany?
Żurawie budowlane są składane z różnych części, które muszą być solidne i wytrzymałe – jak te ze strony https://sklep.corleonis.pl/. Na samym początku całego procesu montowania potrzebny jest znacznie mniejszy, ruchomy dźwig, który pozwoli na ustawienie wykonanej ze stali ramy, a następnie na zainstalowanie pierwszego modułu konstrukcji. Podstawę żurawia budowlanego zabezpiecza się za pomocą odpowiedniego balastu, który zapewnia stabilność całej konstrukcji. Na samej górze zostaje umieszczona kabina przeznaczona dla operatora maszyny, a także wysięgnik i przeciwwaga.
Jednak do tego, żeby osiągnąć oczekiwaną wysokość żurawia budowlanego, niezbędne jest również zamontowanie maszyny wznoszącej w postaci kratownicy z siłownikami hydraulicznymi. Dzięki temu urządzenie będzie mogło jeździć w górę i w dół, a co za tym idzie – sprawić, że żuraw budowlany będzie podnosił się sam bez potrzeby montowania kolejnych segmentów konstrukcji. Dopiero po podniesieniu górnej części maszyny na odpowiednią wysokość następuje uzupełnienie jej odpowiednimi modułami. Dzięki stalowej konstrukcji, która wykazuje odporność na wyginanie, a także balastowi i przeciwwadze, żuraw budowlany, mimo że dla nieświadomego obserwatora może wyglądać niestabilnie, jest bardzo solidnie przygotowany oraz gotowy do pracy.
Żuraw budowlany – zasada działania
W zasadzie działania żurawia budowlanego mogą występować pewne różnice ze względu na to, że maszyny tego typu dzielą się one dodatkowo na wiele innych rodzajów. Nie jest ona jednak zbyt skomplikowana. Na szczycie konstrukcji znajduje się ruchomy moduł, który pozwala na obracanie ramienia i kabiny w odpowiednim kierunku. Działanie opiera się przede wszystkim na tym, że dzięki solidnej podstawie, a także odpowiedniej przeciwwadze żuraw budowlany pozwala operatorowi na bezpieczne przenoszenie nawet bardzo ciężkiego ładunku na dużą wysokość. Oczywiście należy pamiętać, że do obsługi tego typu sprzętu konieczne jest znalezienie osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, które zapewnią bezpieczeństwo na terenie budowy.