Kominek pełni w domu wiele funkcji. Nie tylko pięknie wygląda, ale także daje ciepło w chłodne, zimowe wieczory. Wprowadza do wnętrza niezwykły klimat i przytulną atmosferę, która otula wszystkich domowników. Mając kominek, nie można jednak zapominać o jego pielęgnacji. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego na temat sprawdzonych metod czyszczenia kominka i dedykowanych środków czystości.
Jak czyścić kominek?
Pierwszą kwestią, którą należy podjąć, stanowi częstotliwość czyszczenia. Jest to uzależnione przede wszystkim od tego, jak często użytkujesz kominek oraz jaki rodzaj paliwa stosujesz. Nie zapominaj też o minimalnej częstotliwości, która została uregulowana prawem. Warto wiedzieć, że sadzę należy usuwać z przewodu kominkowego co najmniej cztery razy w roku. Zaleca się rutynowe czyszczenie tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Następnie zaplanuj cykliczne sprzątanie kominka przez cały rok, najlepiej raz na kwartał. Jeśli chodzi o sadzę oraz smołę, to warto usuwać ją nawet raz w tygodniu.
Sposobów czyszczenia kominka jest kilka. Pamiętaj o tym, że należy zacząć czyszczenie urządzenia w środku po wygaszeniu ognia i obniżeniu temperatury w palenisku. Sprawdzaj przynajmniej raz do roku drożność przewodu. Warto zabezpieczyć użytkowany model specjalnymi preparatami konserwującymi przeznaczonymi specjalnie do tego celu. Z kolei do szyb możesz użyć dedykowanych płynów. Czym czyścić kominek? Dobre produkty można znaleźć pod tym adresem: https://www.vigonez.com/product-category/srodki-czyszczace/.
Dobranie metody czyszczenia do rodzaju kominka
Czyszczenie należy dobrać do rodzaju kominka, który posiadasz w swoim domu. Poniżej wymienione zostały rodzaje wraz ze wskazówkami odnośnie pielęgnacji:
- kominek z płaszczem wodnym – jeśli jesteś posiadaczem takiego modelu, czyszczenie polega na pozbyciu się osadów z pomocą szczotki do czyszczenia tego urządzenia. W okresie grzewczym zaleca się regularne opróżnianie popielnika. Można to robić z pomocą specjalnego odkurzacza do kominka,
- kominek żeliwny – w przypadku czyszczenia palenisk oraz wkładów kominkowych tego typu zaleca się używać drucianej szczotki, aby precyzyjnie wyszorować wszelkie powierzchnie,
- kominek elektryczny – ten model ma podstawową zaletę, która polega na tym, że nie powoduje powstawania dymu i innych zabrudzeń. Dlatego nie jest wymagana regularna konserwacja, jak w przypadku tradycyjnych kominków,
- kominek z marmuru – właściciele takich modeli powinni przemywać obudowę ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zaleca się również wykorzystywanie specjalnych preparatów do tego typu kominków, by chronić surowiec, z którego zostało wykonane urządzenie.
By wyczyścić kominek z sadzy, warto użyć dedykowanego płynu do mycia takich urządzeni. Z kolei, aby zapobiec powstawaniu dużych ilości osadu, zaleca się użyć mocno wyduszonego drewna. Można też modulować jej powstawanie za pomocą specjalistycznych katalizatorów.
Czyszczenie szyby kominka obejmuje przede wszystkim zmywanie sadzy i innych zabrudzeń, które powstają podczas standardowego użytkowania. Można je usunąć przy pomocy takich preparatów, jak płyny czy pianki. Popularną metodą jest także użycie zwilżonej gazety, wcześniej zanurzonej w popiele. Zaleca się demontaż szyby na czas czyszczenia kominka.
Rozwiązywanie problemów w kominku
Jeśli kominek nadmiernie dymi, oznacza to, że paliwo jest zbyt wilgotne. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku ekogroszku lub drewna. Najpierw jednak warto się upewnić, czy drzwiczki są domknięte. Jeśli jesteś pewien, że drewno jest suche, a drzwiczki domknięte, wówczas istnieje ryzyko źle wybudowanego komina.
W sytuacji, gdy kominek brudzi ściany, przyczyną może być brak regularnego czyszczenia komory pod urządzeniem. Jeśli następuje to regularnie, warto rozważyć zakup specjalnego odkurzacza do kominka, który powinien rozwiązać ten problem. Aby paliwo spalało się efektywnie, powinieneś wybierać zawsze dobrej jakości, odpowiednio wysuszony opał. Zabrudzenia będą wtedy mniej rozległe, a tym samym łatwiejsze do usunięcia.