Jak przebiega leczenie boreliozy?

W ostatnich czasach zaczęto zauważać znaczny wzrost liczby kleszczy, jakie pojawiają się w Polsce. Wiąże się to ze znacznie większą możliwością ugryzienia przez owada, co może doprowadzić do różnych zakażeń wywołujących boreliozę. Każdy o niej słyszał, jednakże mało kto się jej boi, ponieważ większość żyje w przeświadczeniu, że istnieją bardzo małe szanse na zarażenie się. Niestety ze względu na coraz to większy wzrost liczby kleszczy, istnieje coraz to większe ryzyko na zarażenie się tą chorobą. Czy tak właściwie skutkuje rozprzestrzenianie się w organizmie bakterii Borrelia? Jakie objawy ma choroba boreliozy, a także jak przebiega jej leczenie?

Czym jest borelioza? Leczenie Katowice

Warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest choroba spowodowana bakterią Borrelia. Pierwsze jej przypadki zostały rozpoznane w latach 80. XX wieku, a miało to miejsce w USA. Jest to wieloukładowe schorzenie wywołane przez wcześniej wspomnianą bakterię – Borrelię. Objawy choroby zależą od tego, w jakich obszarach właściwie te bakterie się umiejscowią. Najchętniej atakują stawy i układ nerwowy. Skutki Boreliozy mogą być bardzo poważne, jednakże nie zawsze tak się to kończy. Choroba może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych, powodować trudności w poruszaniu się, a także wywoływać dolegliwości bólowe w okolicy stawów.

Jak rozpoznać objawy choroby borelioza? Leczenie Katowice

Tak naprawdę objawy różnią się w zależności od stadium choroby. Aby możliwie jak najszybciej skrócić okres kontaktu owada z krwią, trzeba bezzwłocznie od zauważenia go podjąć się usunięcia go w całości, razem z główką, która jest zatopiona pod skórą. Można wykonać to samodzielnie, posiadając w domu odpowiednie narzędzia do usuwania kleszczy albo poprosić o pomoc lekarza.

Po usunięciu kleszcza, miejsce ukąszenia należy odkażać preparatem zawierającym octenidynę oraz bacznie obserwować. Pierwszym niepokojącym sygnałem, jaki może pojawić się pod wpływem bakterii Borrelia jest rumień na skórze. Ta zmiana może powstawać nawet do 30 dni od ugryzienia. Objawom pojawiającym się na skórze, moga również towarzyszyć dolegliwości grypopodobne, takie jak gorączka, rozbicie czy powiększenie węzłów chłonnych.

Borelioza – leczenie Katowice

Ze względu na to, że borelioza jest chorobą bakteryjną, należy leczyć ją antybiotykami, które zaleci lekarz. W momencie, w którym pojawi się wędrujący rumień, należy rozpocząć antybiotykoterapię, która trwać będzie 2 tygodnie. Dopiero późniejsze stadia choroby, będą wymagały dłuższego leczenia. Lekiem, jaki idzie na pierwszy ogień podczas terapii boreliozy jest doksycylina, jednakże należy pamiętać, że nie jest to substancja przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz dzieci. W przypadku tych osób warto rozważyć zastosowanie antybiotyku amoksycyliny. Warto pamiętać, że w pełni da się uleczyć chorobę, jaką jest borelioza. Leczenie (Katowice) należy rozpocząć jak najszybciej, aby nie doszło do żadnych niepożądanych skutków choroby. Z problemem nie trzeba zgłaszać się do nikogo specjalnego, wystarczy pójść do lekarza pierwszego kontaktu.