Jaką tapetę wybrać?

Wraz z końcem epoki PRL-u i pojawieniem się na rynku nowych, zagranicznych rozwiązań związanych z dekorowaniem ścian szybko zapomniano o tej formie wykończenia mieszkań, domów czy miejsc użyteczności publicznej. Tapety przez długi czas kojarzyły się z minioną epoką, nudą i szarością. Jednak moda na ten sposób dekoracji odrodziła się jak feniks z popiołów. To, co dzisiaj oferują nam współcześni producenci tapet, nie ma nic wspólnego z nudną ofertą sprzed kilkudziesięciu lat. Bogactwo i różnorodność wzorów, kolorów i motywów oraz rodzajów tapet umożliwia dokonanie wyboru zgodnie z własnymi, indywidualnymi preferencjami i gustem. Nowocześnie urządzone mieszkania i lokale mają ściany wykończone niezwykłymi motywami i wzorami, dzięki współczesnej ofercie producentów.

Ozdobne tapety dekoracyjne

Udekorowanie mieszkania tapetą jest łatwym sposobem na zmianę jego stylu. Współcześnie unika się kładzenia tych materiałów na wszystkich ścianach pomieszczeń, zazwyczaj ogranicza się do jednej, stanowiącej uzupełnienie kompleksowej aranżacji. Jednak zanim zdecydujesz się na zastosowanie tej formy dekoracji, zapoznaj się z rodzajami tapet, ich cechami oraz przeznaczeniem.

Tapeta do sypialni

W nowoczesnych sypialniach o stonowanych kolorach i eleganckim wykończeniu idealnym wzorem tapety mogą być motywy geometryczne, kwiatowe lub pasy. Wyeksponowanie pojedynczej ściany jednym z tych motywów sprawi, że nie tylko idealnie wkomponuje się ona w styl i klimat pomieszczenia, ale będzie skupiać na sobie uwagę, jako coś unikalnego, oryginalnego i nowoczesnego. Sypialnia z uwagi na swój kameralny klimat i przytulność, bardzo dobrze zaprezentuje się z tapetami o miękkiej strukturze, imitującymi tkaniny, jak również z delikatnymi i subtelnymi wzorami.

Eleganckie motywy w salonie i w pokoju dziecięcym – ozdobne tapety dekoracyjne

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. To tutaj przyjmujemy gości, spotykamy się z bliskimi, spędzamy wolny czas. Tapeta w salonie to bardzo dobry pomysł na przykład na zakrycie nierówności tynku lub optyczne powiększenie pomieszczenia. W dużych, jasnych salonach możesz pozwolić sobie na tapetę w zdecydowanych kolorach, natomiast przy tych mniejszych i ciemniejszych pamiętaj, że ciemne odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, dlatego zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zastosowanie w nich jasnych barw. Wiele współczesnych, ozdobnych tapet dekoracyjnych to prawdziwe dzieła sztuki, są tak realistyczne, piękne i wykonane z najwyższą starannością, że przy umiejętnym ich dopasowaniu salon może stać się niezwykłym miejscem spotkań. Jeżeli chodzi o motywy i wzory, to wybór jest wręcz nieograniczony i daje szerokie możliwości aranżacji wnętrza. Bardzo popularne są motywy tropikalne lub geometryczne. W zależności od stylu (np. glamour, rustykalny, skandynawski, retro), producenci proponują odpowiednią szatę graficzną, tematykę oraz kolorystykę.

Tapeta przeznaczona do pokoju dziecięcego powinna być szczególnie dobrze dobrana, zwłaszcza jeżeli jesteś rodzicem małego alergika. Najlepszym wyborem będzie gładka papierowa tapeta, na której nie będą gromadzić się kurz i zanieczyszczenia. Wybieraj produkty tylko sprawdzonych i wiarygodnych producentów, używających w procesie produkcji jedynie z bezpiecznych materiałów. Zdecydowanie na ścianach pokoju dziecięcego nie powinny królować jaskrawe, męczące kolory i motywy. Najlepiej skoncentrować się na delikatnym wzornictwie i stonowanej kolorystyce.

Tapeta w kuchni i łazience?

Kiedyś dekorowanie tapetą kuchni i łazienek wydawałoby się nieracjonalne. Dzisiejsza technologia pozwala jednak na tworzenie tapet odpornych na dużą wilgotność i wysokie temperatury. Zdecydowanie ozdobne tapety dekoracyjne, winylowe najlepiej poradzą sobie z warunkami w łazience. Charakteryzują się odpornością na wodę i preparaty chemiczne. Równie popularne są tapety z włókna szklanego oraz laminowane. Jeżeli chodzi o wzory, kolory i motywy, zdecydowanie należy unikać tych zmniejszających optycznie pomieszczenie. Ciekawymi i bardzo modnymi motywami są groszki, kratka, pasy pionowe lub poziome. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, wszystko zależy od gustu właściciela.

W kuchni, tak jak w łazience, sprawdzą się tapety winylowe lub z włókna szklanego. Zdecydowanie ulubionymi motywami są tu owoce, rośliny, kwiaty, jak również motywy geometryczne. Kolor tapety może odpowiednio ożywić lub stonować panujący w tym pomieszczeniu klimat.