Montaż paneli fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę?

Od kilku już lat można zauważyć wzrost zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Na taką inwestycję decyduje się coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych. Nie może to dziwić. Fotowoltaika wiąże się bowiem z wieloma wymiernymi korzyściami. Przede wszystkim jest to możliwość znacznego zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Co więcej, w wielu przypadkach to możliwość korzystania z prądu zupełnie za darmo. Aby jednak można było cieszyć się z walorów fotowoltaiki, konieczny jest właściwy montaż oraz dobór paneli fotowoltaicznych.

Właściwy dobór paneli fotowoltaicznych

Przy doborze paneli fotowoltaicznych dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów w tym zakresie. Często bowiem określenie tego, jakie i ile powinno się zainstalować, może być trudne. Zwłaszcza jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy w tym obszarze. Na właściwy dobór paneli fotowoltaicznych wpływ na kilka istotnych czynników. W pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na moc. Istotne jest tu określenie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. To łatwiejsze w przypadku domu, w którym mieszka się już parę lat. Trudniejsze natomiast jeśli chodzi o budynek w trakcie budowy. W tym pierwszym przypadku wystarczy przeanalizować dotychczasowe rachunki za prąd. Przyjąć można, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp wygenerować może ok. 1000 kWh. Tyle mniej więcej energii elektrycznej zużywa jednak osoba w gospodarstwie domowych. Założenie to można przełożyć na konkretną ilość domowników. Instalacja fotowoltaiki musi opierać się na sprawnych panelach fotowoltaicznych. Dlatego przy wyborze i montażu paneli fotowoltaicznych dobrze jest postawić na sprawdzoną i doświadczoną w tym zakresie firmę. Przykładem może być SALVIS EXPERT. Przedsiębiorstwo realizuje swoje usługi m.in. w Krośnie i okolicach. Zlecając montaż paneli fotowoltaicznych sprawdzonej firmie, to pewność, że zainstalowania fotowoltaika w Krośnie funkcjonować będzie bez zarzutu i przyniesie oczekiwane korzyści.

Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

Panele fotowoltaiczne podzielić można na trzy rodzaje. Mowa tu monokrystalicznych, polikrystalicznych oraz o amorficznych. Pierwsze cechują się przede wszystkim wysoką wydajnością. Tworzone są z pojedynczego krzemu. Ich moc uzależniona jest głównie od siły promieni słonecznych. Panele polikrystaliczne produkowane są z niejednolitych kryształów krzemu polikrystalicznego. Ich zaleta to możliwość wygenerowania dużej mocy nawet przy małym nasłonecznieniu. Są również odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Z kolei panele amorficzne charakteryzują się tym, iż montować można je na nierównych powierzchniach. Dodatkowo również sprawdzają się tam, gdzie nasłonecznienie jest niewielkie.

Montaż fotowoltaiki – co zrobić, aby instalacja działała prawidłowo?

Jak zatem widać, instalacja paneli fotowoltaicznych może być zrealizowana przy wykorzystaniu różnych rodzajów ogniw. Niezależnie jednak od tego, jaki się wybierze, to szczególną uwagę zwrócić należy na ich prawidłowy montaż. Jest to warunek konieczny do tego, aby cała instalacja działała prawidłowo i przynosiła takie korzyści, jakich się od niej oczekuje. Firma realizująca nie może jednak zapomnieć o tym, że panele muszą być potem systematycznie serwisowane i konserwowane. W innym przypadku wydajność będzie spadać. Przeglądając stan techniczny, uwagę zwrócić powinno się na kilka elementów. Po pierwsze, sprawdzić trzeba, czy szyba panelu nie jest w żadnym miejscu pęknięta. Trzeba zrobić to bardzo dokładnie. Każde pęknięcie może bowiem prowadzić do powstawania korozji na ogniwach paneli fotowoltaicznych. Po drugie, sprawdzić należy stan folii ochronnej. Jeśli będzie ona uszkodzona, to nie może w prawidłowy sposób osłaniać ogniw, co doprowadzi do ich awarii. Oba te elementy powinny być także sprawdzone zaraz po zakończeniu montażu paneli.

Dodaj komentarz