Dobór odpowiednich pasów transportowych – laweta to nie wszystko!

Przewożenie pojazdów kilka lat temu było domeną tylko takich firm, które posiadały w swoim taborze specjalistyczne lawety. Przewoziły one głównie auta, które trafiały do naszego kraju w celach handlowych lub z ich usług korzystali ci, których auto uległo awarii lub wypadkowi. Czasy się jednak zmieniają. Usługi, które do niedawna zarezerwowane były tylko dla dużych firm, dziś dostępne są również dla przeciętnego Kowalskiego. Mowa jest właśnie o przewożeniu aut lub motocykli na lawetach oraz przyczepkach. O dynamicznym rozwoju można mówić szczególnie w przypadku wymienionych przyczep. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup i późniejszy wynajem, z czego chętnie korzystają osoby prywatne. Nie można zapominać oczywiście o tym, że choć sama usługa jest coraz szerzej dostępna, to jednak przewożenie auta czy motocykla na lawecie lub przyczepie cały czas wiąże się z dużą odpowiedzialnością, która spoczywa na kierującym. Bardzo ważne jest bowiem dobre zabezpieczenie transportowanego pojazdu. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu. Źle zabezpieczony ładunek nie dość, że może uszkodzić się w trakcie drogi, to dodatkowo zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Na szczęście łatwo dostępne są pasy do lawety, które poprawiają bezpieczeństwo i ułatwiają odpowiednie zabezpieczenie auta lub motocykla. Decydując się na samodzielne użytkowanie pasów, trzeba mieć jednak odpowiednią wiedzę, gdyż poszczególne produkty różnią się od siebie.

Jakie pasy do lawety będą najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które pasy będą najlepsze do zabezpieczenia ładunku na lawecie. Dzieje się tak z prostego powodu – decyduje o tym waga przewożonego pojazdu. Na początku należy zatem dobrze sprawdzić, jaka jest jego waga i dopiero pod tym kątem wybrać odpowiednie modele. Najczęstszym wyborem są pasy do lawety o wytrzymałości od 3 do 5 ton. Innych wartości nie powinno się brać pod uwagę, gdyż mogą one nie wytrzymać w trakcie transportu. To był dopiero pierwszy aspekt. Nie należy mylić wcześniej wspomnianej wartości z wytrzymałością taśmy, która stanowi łączenie z pasem. Sam pas służy jedynie do przymocowania go do haków, które znajdują się na lawecie lub przyczepie.

 

Pasy transportowe do lawety również różnią się od siebie pod względem ciężaru, które mogą zabezpieczyć. Najczęstsze widełki, w których można się w tym wypadku poruszać to od 5 do 7 ton. Podczas przygotowań do transportu trzeba pamiętać jeszcze o trzecim parametrze, czyli długości pasów. I tak podobnie jak w przypadku wytrzymałości pasa i taśmy, trzeba dobrze dobrać jego długość. Każdy pojazd jest inny. Różnią się one od siebie gabarytami. Choć waga może być podobna, to innej długości pasa trzeba użyć w przypadku małego auta osobowego, innej do transportera, który właściwie trzeba przymocować do lawety. Jeżeli poszukujesz odpowiednich dla siebie produktów, pamiętaj więc o omówionych tych trzech bardzo ważnych wyznacznikach: o wytrzymałości i długości samego pasa oraz wytrzymałości taśmy.

Kupuj tylko dobre jakościowo pasy do lawety

Skoro wiesz już, jakie pasy transportowe będą najlepsze i w jaki sposób je wybrać, to pora na podjęcie decyzji odnośnie odpowiedniego sklepu, który Ci je zapewni. Rynek jest wręcz „zalany”  produktami, które są atrakcyjne pod względem cenowym, ale często nie zapewniają wystarczającej jakości. Z całą pewnością sprawdzoną jakość otrzymasz od firmy Agri Truck. W swojej ofercie posiadają polskie produkty, które są gwarantem ich wysokiej jakości. Agri Truck sprzedaje wszystkie modele pasów i taśm, które zostały wcześniej opisane. Wydaje się więc, że nie ma lepszego sposobu na to, aby odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd, niż wybór pasów od wspomnianej firmy. Pamiętaj bowiem, że to na kierującym spoczywa odpowiedzialność za przewożony towar. Wybór odpowiednich zabezpieczeń jest więc sprawą kluczową. Warto ufać zatem tylko tym producentom, którzy gwarantują spełnienie wszystkich koniecznych wymogów w kwestii bezpieczeństwa.