Jak zamontować prowadnice do szuflad?

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w domu z meblami bez szuflad. Szuflady znacznie ułatwiają życie – korzysta się z nich w salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Aby jednak dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być prawidłowo zamontowane. Jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowy montaż prowadnic. Nie jest to trudne, ale musi zostać wykonane z odpowiednią dokładnością. Liczy się zachowanie właściwej kolejności wykonywanych działań oraz stosowanie przeznaczonych do montażu narzędzi i akcesoriów.

Wybór rodzaju prowadnic do szuflad

Wśród wielu różnych modeli prowadnic największą popularnością cieszą się prowadnice do szuflad rolkowe oraz prowadnice do szuflad kulkowe. Oba rodzaje prowadnic oferuje m.in. sklep Gryc24.pl. Wybór konkretnego rodzaju często nie jest łatwy. Zaletą prowadnic rolkowych jest to, że są one łatwiejsze w montażu. Niestety ich wadą jest niezbyt duży udźwig. Dodatkowo cechują się tylko częściowym wysuwem. Dlatego prowadnice rolkowe najlepiej jest stosować w przypadku szuflad, w których nie przechowuje się zbyt ciężkich rzeczy. Inaczej jest w przypadku prowadnic kulkowych. Te charakteryzują się dużym udźwigiem. Dlatego można je zamontować w każdej szufladzie niezależnie od przeznaczenia. Jak zamontować prowadnice kulkowe do szuflad? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Prowadnice do szuflad – jak zamontować je samodzielnie?

Aby montaż prowadnic przebiegł prawidłowo, w pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich przymiarek. W tym celu należy przyłożyć szufladę do szafki w miejscu, w którym ma się docelowo znajdować, a następnie zwykłym ołówkiem zaznaczyć, gdzie powinna zostać zamontowana prowadnica. Trzeba pamiętać, aby przymiarki były bardzo precyzyjnie.

Jeśli zrobi się to niedokładnie, istnieje ryzyko, że prowadnica zamontowana zostanie zbyt nisko, przez co szuflada nie będzie się do końca domykać. Źle wykonane przymiarki mogą spowodować również, że prowadnica zamontowana zostanie za wysoko, co także będzie uciążliwe i utrudni korzystanie z szuflady.

Prawidłowo przeprowadzony montaż prowadnic

Montaż prowadnic do szuflad nie jest skomplikowany. Polega przede wszystkim na przykręceniu prowadnic do boków szuflady pod kątem 90 stopni, warto więc na tym etapie skorzystać z kątownika. Dzięki temu zyska się pewność, że prowadnice na pewno są zamontowane pod właściwym kątem. Samo przykręcenie prowadnic to jednak nie wszystko. Następnie należy przesunąć je lekko w głąb szuflady. Za każdym razem, kiedy szuflada jest otwierana i zamykana, prowadnice narażone są na szarpanie, które może je uszkodzić. Jeśli prowadnice zostaną przesunięte w głąb szuflady, będą dodatkowo zabezpieczone, co z pewnością przedłuży ich żywotność. Trzeba o tym pamiętać niezależnie od tego, czy montuje się prowadnice do szuflad kulkowe czy rolkowe.

Zastosowanie kleju do montażu prowadnic

Prowadnice do szuflad mogą być zamontowane przy zastosowaniu różnych materiałów. Jednym z nich może być klej – takie rozwiązanie ma jednak swoje zalety i wady. Przy użyciu kleju często montuje się prowadnice do szuflad drewnianych. Można to zrobić łatwo, szybko i nieinwazyjnie. Niepotrzebne są wtenczas żadne inne materiały czy narzędzia, takie jak choćby wiertarka czy wkręty. Pamiętać trzeba jedynie, aby dobrać odpowiednik klej cechujący się wysoką jakością i wytrzymałością. Jak jednak wspomniano, takie rozwiązanie ma też swoje wady. Szuflada sama w sobie jest już dość ciężka. Po włożeniu do niej różnych przedmiotów jej ciężar dodatkowo się zwiększa. W takim przypadku nacisk na prowadnice będzie dość spory. Może to spowodować ich odklejenie się, i w efekcie doprowadzić do uszkodzenia i prowadnicy, i szuflady.

Solidne przykręcenie prowadnic do szuflad

Odpowiadając na pytanie, jak zamontować prowadnice do szuflad, koniecznie należy podkreślić, że ich przykręcenie to najlepszy i najpewniejszy sposób montażu. Jeśli zrobi się do porządnie i dokładnie, można mieć pewność, że prowadnice nie zerwą się pod wypływem nawet dużego ciężaru. Przykręcenie prowadnic jest lepszym rozwiązaniem również dlatego, że zakup mebli z szufladami to zwykle decyzja na lata. Powinny one przez cały ten czas działać sprawnie i pozostawać w pełni funkcjonalne.