Jak naprawić iPhone po zalaniu?

Telefon to nieodłączny element codzienności niemal każdego człowieka. Używamy go ciągle – sprawdzamy pogodę, czytamy wiadomości, rozmawiamy ze znajomymi, a nawet pracujemy za jego pośrednictwem. Właśnie dlatego, że tak często trzymamy to urządzenie w rękach, jest ono szczególnie narażone na wypadki, które mogą doprowadzić do jego mniejszych lub większych uszkodzeń.

Wizja zalanego iPhone’a przyprawia właścicieli telefonów marki Apple o dreszcze – sam telefon nie jest tani, zatem pewne jest również to, że jego ewentualna naprawa będzie sporo kosztować. Dlatego szczególnie ważne jest, aby po zalaniu telefonu zareagować właściwie – nie należy panikować, do sytuacji lepiej podejść spokojnie oraz zastosować się do kilku wskazówek, które uchronią telefon przed największymi uszkodzeniami.

Jak naprawić zalany iPhone?

Oczywiście wsadzić go do ryżu! Prawdopodobnie takie zalecenie usłyszycie, gdy poinformujecie kogoś, że wasz iPhone został zalany. Ta metoda w pewnych przypadkach może się sprawdzić całkiem dobrze, lecz niestety nie zawsze. Dużo zależy od stopnia zalania telefonu. Ryż wykazuje właściwości higroskopijne, a więc pochłania wilgoć – jednak jeśli woda dostanie się głęboko do wnętrza iPhone’a, wówczas sam ryż niewiele może pomóc. Dodatkowo ten produkt spożywczy nie poradzi sobie z innymi płynami takimi jak kawa czy słodkie napoje.

Jeśli nie za pomocą ryżu, to jak naprawić zalany telefon Apple? Na pewno nie przy użyciu mikrofalówki lub suszarki. Niektórzy usilnie chcą wysuszyć urządzenie, bo zakładają, że gdy płyn odparuje, wszystko wróci do normy. Nic bardziej mylnego! Suszenie zalanego telefonu przyspiesza proces korozji, co znacznie pogarsza sytuację.

Skoro wiemy już, czego nie robić, co musimy wiedzieć, żeby „uratować” iPhone’a po zalaniu? Przede wszystkim powinniśmy zareagować jak najszybciej – im prędzej usuniemy telefon z miejsca zagrożenia, tym mniej płynu dostanie się do jego wnętrza. Warto również niezwłocznie go wyłączyć, ponieważ taka czynność uchroni go przed zwarciem. Oczywiście, nie zapominajmy o wytarciu telefonu – najlepiej przy pomocy zwykłego ręcznika papierowego. Telefonu pod żadnym pozorem nie suszymy, nawet na słońcu, pozostawiamy go w temperaturze pokojowej. Nie należy podłączać go do ładowania, ponieważ to również może doprowadzić do zwarcia, jeśli w środku obudowy znajduje się nadal woda lub innego rodzaju płyn.

Naprawa i serwis Apple

Jeżeli wykonaliśmy wszystkie czynności, które zostały wspomniane wcześniej, należy skontaktować się z wybranym serwisem. Nawet jeśli wydaje nam się, że telefon działa sprawnie i cała wilgoć została usunięta, może się okazać, że do zniszczeń dojdzie dopiero po pewnym czasie. Fachowcy z serwisu dokładnie sprawdzą naszego iPhone’a pod każdym kątem i dzięki specjalistycznej wiedzy będą mogli stwierdzić, czy doszło do uszkodzeń czy – jeśli mieliśmy szczęście – wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Pracownicy serwisu, którego zadaniem jest naprawa urządzeń firmy Apple, dobrze wiedzą, jak postępować z tego typu telefonami. Urządzenie jest rozbierane na części, tak aby możliwe było skontrolowanie najbardziej ukrytych zakamarków, w których może znajdować się płyn. Do tych czynności wykorzystywane są specjalne narzędzia, dlatego też lepiej nie zabierać się za sprawdzanie telefonu samodzielnie – możemy w ten sposób wyrządzić jeszcze więcej szkód. Cennik wszelkich usług znajdziesz na następującej stronie: https://serwis24.org/cennik-apple/.

Naprawa iPhone’a może kojarzyć nam się z ogromnymi kosztami, jednak zanim zaczniemy rozważać najczarniejsze scenariusze, powinniśmy zapoznać się z dokładnym cennikiem usług serwisu. Serwis Apple zazwyczaj oferuje bardzo szeroką gamę usług, których ceny różnią się w zależności od modelu iPhone’a. Sama naprawa po zalaniu to jedno, ale jeśli poszczególne części uległy poważnym uszkodzeniom, warto wybrać serwis, który podejmie się ewentualnej wymiany zepsutych elementów takich jak bateria, głośnik czy wyświetlacz. Zepsute mogą okazać się również funkcje iPhone takie jak WiFi, Bluetooth czy wibracje. Postaw na serwis, który zajmie się wszystkim, a Ty będziesz mógł cieszyć się całkowicie sprawnym telefonem.