Jak ukryć karnisz?

W nawet najlepiej urządzonym salonie, kuchni czy sypialni nie można pominąć oprawy okien. Zasłony podkreślają charakter nie tylko okna, ale również aranżacji całego wnętrza. Ich zadaniem jest zapewnienie intymności mieszkańcom oraz osłona przed słońcem. Widoczny karnisz może zaburzyć styl całego mieszkania, jego odpowiednia obudowa lub zastosowanie listwy maskującej karnisz jest dobrym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Zalety szyn sufitowych i karnisz

W przypadku, gdy wieszasz ciężkie zasłony, np. z aksamitu, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie karniszy ściennych. Lżejsze materiały i firany doskonale nadają się do zawieszenia na karniszach sufitowych. W przypadku dużych, przeszklonych powierzchni lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie, jakim jest szyna sufitowa. Nie jest problemem, jak ukryć karnisz szynowy, można go zamaskować i stosować wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu lekkości i optycznym powiększeniu wnętrza. Karnisz szynowy można łączyć nawet w kilkumetrowe ciągi i załamywać pod różnym kątem. Są dobrym rozwiązaniem w tych miejscach, gdzie ciężaru zasłon mogą nie utrzymać ściany, lub gdy przestrzeń między oknem a sufitem jest zbyt wąska, nie ma też problemu, jak ukryć karnisz. W sprzedaży jest duży wybór szyn sufitowych, są bezpośrednio mocowane do sufitu, lub przy pomocy specjalnych wsporników.

Listwa maskująca karnisz – doskonała maskownica

Listwa maskująca karnisz to coraz bardziej powszechnie stosowany sposób na to, jak ukryć karnisz. Możesz ją zastosować zarówno w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu, jak i w nowoczesnym. Dzięki niej możesz ukryć widoczne uchwyty na firankę i całą prowadnicę. Charakteryzuje się łatwym montażem, może być stosowana razem ze specjalną taśmą oświetleniową LED, która jest umieszczana po jej wewnętrznej stronie. Listwy pokrywane są dodatkowymi powłokami z kruszywa kwarcowego, dzięki czemu są sztywne i można je pomalować na dowolny kolor pasujący do pomieszczenia.

Inne sposoby ukrycia karniszy

Stosunkowo łatwym sposobem na problem, jak ukryć karnisz, jest pod względem wykonania technicznego wykonanie osłony z płyty kartonowo – gipsowej. Płyta jest montowana na całej długości ściany z karniszem do specjalnego stelaża i malowana w tym samym kolorze co sufit.

Innym sposobem jest połączenie listwy maskującej karnisz z płytą kartonowo – gipsową. Po zamontowaniu płyty do jej zewnętrznej części zwróconej do wnętrza możesz przykleić listwę maskującą w dowolnym kształcie. Taki sposób schowania karnisza nadaje wnętrzu stylowego charakteru i nie jest to już prosty układ minimalistyczny.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak ukryć karnisz w suficie podwieszanym, możesz po prostu wykonać specjalną wnękę w takiej strukturze. Jeśli przestrzeń w pomieszczeniu jest zbyt niska, aby zastosować podwieszany sufit na całej jego powierzchni, możesz zamontować fragment takiej konstrukcji, podążającej wzdłuż obwodu pokoju. Można wówczas zainstalować oświetlenie LED we wnęce na karnisz lub wokół całego okręgu z częściowym sufitem podwieszanym.

W nowoczesnych, modnych ostatnio pomieszczeniach loftowych możesz zastosować dekoracyjne osłony z metalu. Aby podkreślić styl i charakter takiego wnętrza często są to elementy starych urządzeń i materiałów, mogą być nawet pordzewiałe, co dodaje im tylko unikatowości. Jeśli jesteś miłośnikiem stylu rustykalnego czy też skandynawskiego, możesz zastosować zamiast listwy maskującej karnisz zwykłe drewniane deski. Można je zamontować w surowej, czystej formie, albo wyszlifować i pomalować na dowolny kolor.

Ciekawym wariantem na to, jak ukryć karnisz szynowy, jest wykonanie stelażu z płyty MDF, a następnie obłożenie i obicie go materiałem. Sposób ten ma wiele opcji aranżacyjnych, można użyć takiego samego materiału, z którego wykonane są zasłony lub dobrać tkaninę na zasadzie kontrastu.

Pamiętaj, aby niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujesz, jak ukryć karnisz, zostawić miejsce między karniszem a obudową na swobodne manewrowanie przy wymianie zasłon i firanek. Poza tym tkaniny po zawieszeniu również powinny mieć przestrzeń na układanie się.

Dodaj komentarz