Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

W dzisiejszych czasach Internet to medium absolutne. Znaleźć tam można dosłownie wszystko, o czym doskonale wiedzą osoby, które poszukują towaru, który planują kupić lub usługi, z której chciałyby skorzystać. Zadaniem przedsiębiorcy jest podjęcie takich działań, aby klient odwiedził właśnie jego stronę. Jak to zrobić? 

Pozycjonowanie stron internetowych — co to?

Takie pytanie zapewne można usłyszeć dość często. Świadomość ludzi o tym, jak działają wyszukiwarki internetowe jest nadal bardzo mała. Może to stanowić pewne utrudnienie, zwłaszcza jeśli prowadzi się biznes.

SEO to skrót od Search Engine Optimization, co w wolnym tłumaczeniu oznacza optymalizację pod kątem wyszukiwarek. W dużym skrócie jest to szereg czynności, które mają na celu zwiększenie widoczności strony dla algorytmów m.in. Google, które to z kolei posługują się wieloma kluczami, wyświetlając wyniki wyszukiwania. 

Proces pozycjonowania to proces czasochłonny i wieloczynnikowy. Wszystko oczywiście zależy od przeprowadzonego na samym początku audytu SEO. To na jego podstawie ustalany jest zakres działań. Profesjonalne agencje SEO zwykle wykonują od kilku do kilkudziesięciu czynności, które składają się na jedną, dużą strategię działań.

Podstawą tego, na czym polega pozycjonowanie stron www, jest podział na pozycjonowanie on-page i off-page. Pierwsze pojęcie odnosi się do działań wykonywanych w obszarze strony przedmiotowej (jak np. udoskonalanie treści, poprawa oprawy audiowizualnej), natomiast off-page skupia się na czynnościach podejmowanych poza nią (linkowanie, reklamowanie się na popularnych portalach, linkowanie).

Pozycjonowanie — przykładowe działania

Trudno tak naprawdę o jeden model działania, który można stosować przy pozycjonowaniu każdej strony. Wszystko to, na czym polega pozycjonowanie stron w internecie, zależy od wymienionego już audytu oraz od ustalonego z klientem obszaru, na jakim agencja ma się skupić. Istnieje jednak sporo przykładowych zadań, które najczęściej wykonuje się właśnie w ramach pozycjonowania.

  • Wysoka jakość treści na stronie — dotyczy działań on-page i skupia się na poprawie tekstów, ale nie tylko. Treść to również opisy towarów i usług w katalogach lub cennikach, zdjęcia czy filmy.
  • Link building — tj. linkowanie, zaliczane jest zarówno do obszaru on-page, jak i off-page. Przeprowadza się je w celu niejako rozreklamowania strony i ma na celu przede wszystkim przyciągnięcie jak największej liczby odwiedzających.
  • Optymalizacja treści pod kątem słów i fraz kluczowych — frazy kluczowe to hasła, z których internauci korzystają najczęściej podczas wyszukiwania produktów i usług. Wyróżnić można słowa kluczowe ogólne oraz tzw. długiego ogona (eng. long tail). Te ogólne to takie, które składają się zwykle z 1-2 słów, natomiast długiego ogona zawierają od 3 do nawet kilkunastu wyrazów. 
  • Dbanie o techniczną stronę firmy — w tym punkcie przykłada się szczególną uwagę do dbania o strukturę witryny. Jest to niezwykle ważny element. Kluczowe jest, żeby unikać pustych odnośników, które prowadzą donikąd czy nieaktualnych danych (np. w cenniku ofertowym).
  • Poprawa jakości elementów audiowizualnych — wysokiej jakości nagrania audio i wideo, które sprawnie się wczytują i nie spowalniają działania strony, efektowne zdjęcia oraz przejrzyste odnośniki do poszczególnych podstron to klucz do przyciągania uwagi klienta. 

Pozycjonowanie — podsumowanie

Pozycjonowanie stron w internecie może wydawać się łatwe i bezproblemowe, ale to bardzo mylne spojrzenie. To, na czym polega pozycjonowanie stron internetowych, to przede wszystkim duża znajomość rynku i specyfiki marketingu internetowego, dbałość o drobiazgi oraz duża doza cierpliwości. 

Profesjonalne agencje SEO doskonale o tym wiedzą, dzięki czemu z ich pomocą możesz sprawić, że witryna Twojej firmy zacznie pomagać Ci w generowaniu dochodów. Niezależnie od tego, czy działasz lokalnie i potrzebne Ci, przykładowo, pozycjonowanie w Legionowie, czy zależy Ci na byciu zauważonym na ogólnokrajowym rynku — w dzisiejszych czasach sama obecność w sieci to nie wszystko. Ważne jest, żeby być i obecnym, i widocznym.