Na czym polega zarządzanie najmem?

Zarządzanie najmem wydaje się czymś, czym powinien zajmować się zarządca nieruchomości. Tak było do niedawna, jednak w dzisiejszych czasach rozrost lokali zarówno gospodarczych, biurowych, jak i handlowych sprawia, że profesja ta zajmuje się głównie nimi. Rynek indywidualnego najmu pozostał przez to bez opieki. Właśnie tutaj wykształciła się nowa rola, którą jest zarządca najmem. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba? Warto się temu przyjrzeć.

Zarządzanie najmem, Warszawa – na czym polega?

Zarządzanie najmem w Warszawie jest coraz popularniejsze, gdyż wiele osób posiada zbyt dużo obiektów mieszkalnych, aby samemu poradzić sobie z ich obsługą. Tutaj wkracza właśnie zarządca, który sprawnie wyręcza w tych czynnościach właściciela, doprowadzając każdy aspekt do perfekcji.

Zarządzanie najmem jest niczym innym, jak gospodarowaniem i administrowaniem nieruchomością. W takim sensie działanie to polega na podejmowaniu decyzji oraz wykonywaniu czynności, które mają na celu zapewnienie jak najsprawniejszego funkcjonowania danego obiektu. Co dokładnie zalicza się do takich działań? Będą to między innymi:

  • zajmowanie się bieżącymi sprawami administracyjnymi nieruchomości,
  • dbanie o bezpieczeństwo użytkowania i eksploatacji danego obiektu,
  • zajmowanie się odpowiednią gospodarką energetyczną w rozumieniu przepisów prawa,
  • działanie w zakresie inwestowania w nieruchomość.

Wiedząc już o samym zarządzaniu najmem w Warszawie, warto dowiedzieć się o tym, jakie kompetencje potrzebne są, aby sprawować taką rolę.

Jakie kompetencje posiada zarządca najmem?

Zarządca najmem, jak zostało wspomniane, zajmuje się wieloma sprawami. Jak dokładnie wygląda to w potocznym języku i codziennych zadaniach? Taka osoba wyręcza właściciela nieruchomości w zakresie poszukiwania najemców do lokali, przygotowania umów, negocjacji, jak i podliczaniu kosztów mediów. To on kontroluje terminowe wpłaty. Jak widać, taka osoba będzie potrzebować dość szerokiej wiedzy z różnych obszarów. Co będzie się w nią wliczać?

Na pewno nie może zabraknąć znajomości prawa, gdyż przygotowywanie umów bez niej będzie niekorzystne dla każdej ze stron. Dobry poziom wiedzy z zakresu rachunkowości też jest na wagę złota, gdyż to do zadań zarządcy nieruchomości należy podliczanie rachunków i pieniędzy na nie przeznaczonych. W tym wszystkim musi znać zagadnienia z zakresu budownictwa, gdyż będzie oferował i negocjował korzystanie z danych obiektów z potencjalnym najemcą. Wszystko to zwieńcza potrzeba wiedzy o najnowszych trendach na rynku najmu, aby dopasować cechy nieruchomości do jego realiów.

Dlaczego warto postawić na zarządzanie najmem?

Doświadczenie zarządców najmem pozwala na wiele korzyści ze współpracy. Przede wszystkim potrafią za niewielkie koszty zmaksymalizować wartość nieruchomości, przez co właściciel może zarabiać na niej więcej. Jednocześnie znają wielu specjalistów, którzy w razie potrzeby zostają wezwani do remontu lub wszelkich napraw. W ten sposób nie tylko wszystko przebiega sprawniej, ale często również taniej, gdyż współpraca zarządcy z fachowcami zazwyczaj sięga wielu lat.