O czym pamiętać przy sprowadzaniu auta z Holandii?

Każdy miłośnik motoryzacji wie, że pod stolicą Holandii, Amsterdamem, działa ogromna giełda samochodowa, jedna z największych na kontynencie europejskim. Każdego wtorku handlarze mają w swojej ofercie nawet do tysiąca używanych samochodów, które słyną z tego, że ich stan techniczny jest bardzo dobry, a historia użytkowania gotowa do wglądu dla każdego, kto chce dowiedzieć się wszystkiego o historii pojazdu. Istnieje oczywiście kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, gdy zamierasz kupić i sprowadzić auto z Holandii. Jakie to sprawy? Odpowiedź zawieramy w poniższym artykule.

Ubezpieczenie auta

Holandia to niewątpliwie bogaty kraj, jeden z najbogatszych w Europie i na świecie. Stan holenderskich dróg jest niemal idealny, a to przekłada się na zwiększoną żywotność poruszających się po nich pojazdów. Dobre drogi oznaczają dobre auta, a dobre używane auta – gratkę dla każdego, kto chce sprowadzić do Polski używany pojazd w świetnym stanie i w atrakcyjnej cenie. Dzięki przejrzystym procedurom ubezpieczenie pojazdu jest proste, a wszystkie formalności można wypełnić na samej giełdzie dzięki znajdującemu się tam centrum obsługi. To tak zwane VWE, czyli biuro, którego zadaniem jest gromadzenie dokumentacji dotyczącej pojazdów. Czy można wybrać się do Amsterdamu samodzielnie i kupić samochód, później go ubezpieczyć i wrócić nim do Polski? Oczywiście, ale jest to spory wydatek i długa podróż, która może trwać nawet pół dnia, gdy wybieramy się do Holandii samochodem. Wielu nie może pozwolić sobie na taki wydatek, dlatego warto korzystać z usług firm takich jak na przykład AutoTesto, które oferują sprowadzanie aut z Holandii za Ciebie. Firma dopełni wszelkich formalności, a auto, które chcesz nabyć, znajdzie się pod bramą Twojego domu.

Historia pojazdu

AutoTesto dokona przeglądu historii pojazdu w taki sposób, by gruntownie sprawdzić dany pojazd, a więc czy nie miał wypadku albo stłuczki, kim byli jego poprzedni właściciele, jaki miał przebieg oraz czy nie posiada jakichś ukrytych wad. Lista jest długa i nawet najbardziej doświadczony kierowca może mieć kłopoty z określeniem wszystkich tych rzeczy, które trzeba sprawdzić. Dlatego warto korzystać z usług firm zajmujących się profesjonalnie sprowadzaniem aut z Holandii.
Często fantastyczna oferta znaleziona w Internecie dotycząca samochodu z Holandii może znacznie odbiegać od stanu faktycznego. Zdarza się to rzadko, tak samo jak fakt, że niektóre auta mogą stanowić przedmiot wcześniejszej kradzieży, niemniej wymaga podkreślenia, że każde auto, nawet od najbardziej uczciwego sprzedawcy, trzeba prześwietlić, by uniknąć przykrych niespodzianek. Warto też dokonać przeglądu technicznego auta na miejscu, a także po sprowadzeniu go do Polski.

Formalności, czyli dokumentacja, dowód rejestracyjny i konieczność tłumaczenia dokumentów

Żeby potwierdzić kupno samochodu, trzeba posiadać fakturę albo umowę kupna-sprzedaży. Trzeba przygotować ten dokument w dwóch językach, bo przy wjeździe do kraju trzeba mieć polską wersję dokumentów. Gdy umowa została sfinalizowana, sprzedawca wręcza dowód rejestracyjny kupującemu, a także kartę pojazdu, kluczyki i tak zwany dokument NAP, czyli dokument z informacjami o przebiegu auta. Gdy auto należy do Ciebie, musisz albo skorzystać z lawety, która przywiezie auto do Polski, albo samemu przyjechać nim do kraju, a to wiąże się z koniecznością wyrejestrowania pojazdu w RDW. Sprzedający może pomóc Ci w tym procesie, ale nie ma takiego obowiązku, więc jeśli masz wątpliwości dotyczące poradzenia sobie z formalnościami, skorzystaj z usług specjalistów, którzy wykonają wszystkie niezbędne elementy procesu za Ciebie. Tym również zajmuje się serwis AutoTesto, by sprowadzane auto z Holandii znalazło się u Ciebie tak szybko, jak to tylko możliwe.
Pamiętaj, że w RDW trzeba zostawić żółte holenderskie tablice rejestracyjne i kupić tak zwane tablice wywozowe. Można jeździć z nimi przez dwa tygodnie. Istnieje również obowiązek wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia, by dojechać samochodem do kraju, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Prócz wyżej wymienionych czynności zachodzi również konieczność opłacenia akcyzy, dokonania tłumaczenia dokumentów (do czego potrzebny będzie tłumacz przysięgły), a także problem przetransportowania auta do Polski czy dokonania przeglądu technicznego. Jeśli chcesz zrobić to na własną rękę, pomoże Ci w tym powyższy artykuł, ale często takie przedsięwzięcie to poważna i kosztowna sprawa, jeśli więc nie chcesz robić tego sam, skorzystaj z usług odpowiedniego serwisu.

Dodaj komentarz