Oświetlenie Przemysłowe

Oświetlenie jest istotne podczas wykonywania każdej pracy. Szczególnie należy je odpowiednio zaplanować w przypadku branży przemysłowej, ponieważ w przeciwnym wypadku nie tylko może ucierpieć jakość wykonywanych produktów, ale komfort pracy i sam wzrok pracowników.

Oświetlenie przemysłowe wewnętrzne jest projektowane oddzielnie, to jest nie uwzględnia się go w projekcie samego budynku. Wybierane lampy często muszą spełniać określone kryteria, najczęściej na podstawie lx, czyli poziomu oświetlenia, CRI oznaczającego oddawanie barw oraz skuteczności świetlnej mierzonej w lm/W. Istotne jest także wybranie rodzaju źródła światła, konstrukcji opraw.

CRI jest różne dla poszczególnych rodzajów lamp. Liczy się go od 0 do 100, gdzie zero oznacza najgorsze oddawanie barw, a sto najlepsze. Dla przemysłu powinno się postawić na CRI nie niższe, niż 70.

Skuteczność natomiast (lm/W) pozwala ocenić to, jak oszczędne będzie oświetlenie. Im wyższy wynik otrzymuje dana lampa, tym lepiej. Parametr ten określa bowiem, ile lumenów wyemituje żarówka pobierając jeden wat. Przez to można od razu zapomnieć o użyciu np. jarzeniówek, które mają skuteczność na poziomie ok. 20 lm/W, kiedy lampy LEDowe przemysłowe sięgają wynikiem nawet 135 lm/W.

Wiadomo, że na halach przemysłowych światło może nieraz być używane przez 24 godziny na dobę. Z tego powodu żywotność żarówek jest niezwykle istotna. Zdarza się bowiem, że nieumiejętne dobranie oświetlenie powoduje konieczność częstych zmian żarówek, co kończy się niesamowicie wysokimi kosztami, jeżeli podsumuje się zużycie na całej hali. Z tego powodu należy szczególnie zwracać uwagę na ten parametr. Kiedyś często stosowano w przemyśle lampy metahalogenowe, jednak te mają znacznie niższą żywotność, niż znacznie bardziej popularne dzisiaj lampy przemysłowe LED, które mogą oferować niezawodną pracę nawet pięć razy dłużej, niż starsze odpowiedniki.

Zależnie od branży można się spotkać z innymi wymaganiami w przypadku luksów (lx), czyli poziomu oświetlenia. Dla przykładu, w obróbce metali należy zapewnić oświetlenie na poziomie 200 lx w przypadku kucia oraz 300 lx dla spawania.

Nierzadko zdarza się również, że na hali przemysłowej jest spora wilgoć. Sprawia to, że nieodpowiednie oświetlenie może po pewnym czasie przestać spełniać oczekiwania. Z tego powodu warto postawić na lampy przemysłowe o sporej szczelności (np. IP66, IP67).

Hale przemysłowe i magazyny często nie mają dostępu do naturalnego źródła światła, dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w oświetlenie o neutralnej temperaturze barwowej.

Jakie oświetlenie przemysłowe będzie najlepszym rozwiązaniem?

Już wcześniej było wspomniane, że lampy przemysłowe LED posiadają bardzo dobre parametry. Charakteryzują się niskim zużyciem energii względem emitowanego światła, a także rekordową żywotnością. Przy tym oferują wysoki współczynnik oddawania barw. Warto je jednak wybrać również ze względu na różnorodność produktów na rynku. Dowolność objawia się m.in. możliwością wyboru różnych temperatur barw i kształtami opraw.

Niezwykle popularne ostatnimi czasy jest oświetlenie liniowe. Żarówki wyglądają bardzo podobnie do znanych wszystkim świetlówek. Dlaczego tak często używa się oświetlenia przemysłowego wewnętrznego? Jest to związane między innymi z wygodą podczas montażu. Co więcej, przerzucenie się ze starego oświetlenia na LEDowe może spowodować nawet 50-cio procentowe zmniejszenie poboru energii. Oprawy przemysłowe nieraz służą zarówno do oświetlenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego (np. parkingi przed halami lub magazyny na zewnątrz).

Lampy przemysłowe LED są również dobrym rozwiązaniem ze względu na niską temperaturę ich pracy. Dzięki temu mogą świecić nieprzerwanie przez wiele godzin bez ryzyka przegrzania, co jest szczególnie ważne w halach nastawionych na całodobową produkcję.

Istotności oświetlenia przemysłowego nie można bagatelizować, dlatego najlepiej jest zaopatrywać się w lampy LEDowe przemysłowe od pewnych dostawców. Polecamy skorzystanie z oferty lenalightning.pl, gdzie znaleźć można nowoczesne oprawy przemysłowe najwyższej jakości, spełniające wszelkie wymagane standardy.

Dodaj komentarz