Co to jest sitodruk i czy jest trwały? Poznaj jego wdy i zalety!

Sitodruk to jedna z najstarszych metod druku, zgodnie z nazwą to druk przy pomocy sita z siatką. Jest to jedna z najbardziej popularnych technologii, pomimo upływu lat jest w dalszym ciągu bardzo efektywna. Pierwsze sitodruki pojawiły się już w XII wieku w Japonii, stosowany był między innymi do ozdabiania kimon. W Europie metoda sitodruku została spopularyzowana dopiero w XX wieku, wykorzystywana była głównie przez artystów. Trwałość druku, niski koszt oraz dobre nasycenie barw sprawiają, że jest chętnie wykorzystywana do tej pory.

Co to jest sitodruk?

Najważniejszym elementem w sitodruku jest sito, umożliwia ono stworzenie wzorów, a następnie przeniesienie ich na tkaninę lub inny materiał drukarski. Siatki są zaopatrzone w oczka o bardzo małej średnicy, dzięki czemu farba jest równomiernie umieszczana. Siatka nałożona na tkaninę zachowuje się podobnie jak szablon, farba przechodzi przez miejsca specjalnie odkryte, tworząc wzór. Istnieje kilka sposobów zakrywania wzorów w zależności od rodzaju farby, a także tkaniny, na której powstaje odbitka. Stosowana jest często metoda, która polega na pokrywaniu siatki światłoczułą emulsją. Następnie zostaje ona naświetlona i wywołana, elementy nieutrwalone są wypłukiwane. Sitodruk w Łodzi ma długą tradycję, wykonywane grafiki i obrazy na koszulkach, tkaninach oraz różnego rodzaju odzieży roboczej są wysokiej jakości.

Zalety i wady sitodruku

Dużą zaletą sitodruku jest jego wszechstronność, można go stosować na wielu materiałach, które są do siebie zupełnie niepodobne. Jest to technika trwała i wyjątkowo odporna na działanie czynników mechanicznych, odporna na wilgoć, promieniowanie UV, a także pranie. Możliwość wykorzystania większej ilości farb powoduje uzyskanie efektu wyraźnych i nasyconych kolorów. Wykonanie pojedynczych egzemplarzy czy też całej serii projektów nie generuje wysokich kosztów. Agencje sitodruku w Łodzi wykonują projekty nie tylko na tkaninach, ale również na drewnie, metalu i kartonie.

Do wad tej techniki można zaliczyć to, że każdy kolor należy wykonać na innych matrycach, co zwiększa koszty. Z tego powodu jest to opłacalna technika podczas wykonywania dużych ilości materiału, im więcej egzemplarzy sitodruku wykonasz, tym koszty będą mniejsze.

Jak pielęgnować ubrania z sitodrukiem?

Sitodruk wykonany we właściwy sposób jest na tyle wytrzymały i trwały, że nie ulega żadnym zniszczeniom podczas prania w pralce. Odpowiednia pielęgnacja odzieży dodatkowo wydłuży dobry wygląd nadruku. Dobrym rozwiązaniem jest pranie koszulek i odzieży na lewą stronę i unikanie wysokich temperatur prania, dzięki temu nadruk nie ściera się i nie kruszy tak szybko, a odzież prana w niższej temperaturze nie odkształca się. Pranie należy suszyć, rozwieszając koszulki, ponieważ korzystanie z suszarki nie wpływa dobrze na wydruki. Trzeba również pamiętać, aby przed prasowaniem odwracać tkaninę na lewą stronę. Właściwe składanie i przechowywanie odzieży również wpływa na jakość sitodruku, wygnieciony materiał sprawia, że nadruk mocno ściera się na załamaniach.