Jak sprzedać samochód używany? Poradnik krok po kroku

Kiedy już postanowisz sprzedać swój używany samochód, możesz to zrobić na kilka sposobów. Wbrew pozorom nie jest to jednak proste zadanie, gdyż wymaga zaangażowania i odpowiednich starań. Poznaj sposoby, jak sprzedać samochód używany, by cały proces przebiegł sprawnie i zakończył się korzystną transakcją. Obecnie kupowanie pojazdów na rynku wtórnym jest bardzo częste – kupujących nie brakuje.

Jak sprzedać samochód krok po kroku?

Zapewne jako sprzedający uważasz swój pojazd za wartościowy i wystawiasz go za odpowiednią cenę. Gdy samodzielna wycena pojazdu okaże się zbyt trudna, warto zasięgnąć pomocy specjalistów. Może to mieć np. miejsce na skupie samochodów używanych. Pomijając kontrolę stanu technicznego auta, obejrzą oni również dokumenty i sprawdzą możliwości rynkowe.

Stajesz więc przed obowiązkiem szczegółowego zebrania i podania wszelkich danych pojazdu, by były dostępne dla zainteresowanych. To jest też moment, kiedy powinno się umieścić ogłoszenie na portalach ogłoszeniowych. Od Ciebie zależy, co zainteresowani przeczytają, staraj się pisać zwięźle i w miarę krótko, ale nie pomijaj w tekście żadnych istotnych informacji o samochodzie. Możesz też skorzystać z alternatywy, czyli usług skupu samochodów używanych.

Gdzie sprzedać samochód od ręki i jak to zrobić?

Dla kupujących ważna jest estetyka. Jak sprzedać auto? Przede wszystkim zadbaj o nie. Gdy samochód jest zabrudzony i nieposprzątany, nawet będąc w idealnym stanie technicznym, może nie zrobić wrażenia na potencjalnych kupujących. Tak więc warto wybrać się do dobrej myjni samochodowej z możliwością prania tapicerki. Zadbaj także o szczegóły techniczne, posprawdzaj stan żarówek, wycieraczek, oraz poziom płynów i uzupełnij ewentualne braki.

Miej potrzebne dokumenty w gotowości. Gdy chcesz sprzedać samochód od ręki, pamiętaj, by przygotować dowód zakupu pojazdu, książkę serwisową, dowód rejestracyjny oraz aktualne badanie techniczne. Bądź gotowy na odpowiadanie na wiele pytań. Ewentualny klient może zadawać ich sporo. Przygotuj się do tego, by odpowiadać rzeczowo i cierpliwie, stosowna komunikacja z kupującym jest bardzo ważna.

Jeżeli jednak chcesz tego uniknąć warto zwrócić uwagę na firmy, gdzie można sprzedać samochód od ręki. Taki wybór może być dobry szczególnie, gdy sam nie czujesz się dobrze w handlu lub samochód posiada większe usterki. Na miejscu rzeczoznawca zajmie się wyceną pojazdu, a pracownik zaproponuje najwyższą możliwą cenę zakupu. Jeśli brakuje Ci czasu na związane z opublikowaniem ogłoszenia czynności, wtedy skup samochodów może stać się dobrą opcją.

Ustalenie właściwej ceny nie jest takie proste – jest duże prawdopodobieństwo, że kupujący i tak będzie chciał z Tobą negocjować. Do prawidłowej wyceny samochodu ważne jest dokładne określenie stanu auta i liczby przejechanych kilometrów. Jaką stawkę zaoferować, by nie stracić? Dobrym pomysłem będzie przeglądanie serwisów ogłoszeniowych w celu pozyskania informacji.

Sprzedaż samochodu krok po kroku

Jak sprzedać samochód, by odbyło się to uczciwie i legalnie? Pamiętaj o spełnieniu kilku warunków. Dowiedz się, co kupujący powinien otrzymać wraz z autem. Z pewnością do takich formalności należy umowa kupna-sprzedaży. Jest ona podstawowym zobowiązaniem, na mocy którego nabywca płaci należność, a sprzedawca przekazuje własność, potwierdza zawarcie transakcji oraz umożliwia sprzedającemu wyrejestrowanie auta, a kupującemu zarejestrowanie go na siebie. Wzór umowy jest łatwo dostępny. Według szablonu powinna zawierać dokładne dane personalne obu stron biorących udział w transakcji, takie jak nazwiska, adresy, numery PESEL itp.

Następnym punktem jest wyszczególnienie obiektu kupna. Informacja ta jasno definiuje, co jest przedmiotem sprzedaży, jaki jest jego stan i przyporządkowane mu numery np. numer VIN.

Dziś już rzadkością są ogłoszenia na szybach czy wyprawy na popularne niegdyś giełdy samochodowe. Jeżeli postanawiamy sprzedać samochód używany od ręki, to najlepszy będzie do tego skup aut. Swoich zwolenników ma także sprzedaż pojazdów przez internet, ale w tym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż trwa to długo czasem bardzo długo. Trzeba też przeznaczyć też sporo czasu na prezentację samochodu potencjalnym klientom. Warto przemyśleć więc własne oczekiwania i wziąć pod uwagę możliwości czasowe.