Większość początkujących przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jak rozwinąć swoją firmę? Odpowiedź na nie jest jednoznaczna, bowiem trzeba dostosować się do panujących warunków rynkowych, a tym samym dążyć do maksymalizacji zadowolenia klienta. Problemem mogą jednak okazać się ograniczone możliwości budżetowe. Jak rozwinąć swoją firmę, nawet przy ograniczonym budżecie?
Dobry biznesplan to podstawa
Brak środków finansowych na rozwój firmy może być poważną przeszkodą, jednak i z tej sytuacji są wyjścia. Warto mieć na uwadze, że dobrze prosperujące firmy zwykle zaczynają od zera – one również nie miały środków na rozwój w początkowym etapie działania. Ważne, aby wykorzystać wszystko, co tylko pozostaje do dyspozycji. W tym celu należy opracować dobry biznesplan. W pierwszej kolejności trzeba obmyślić strategię, a więc oszacować, w jakim dokładnie kierunku firma ma się rozwijać. Czasami rozwój nie polega na wprowadzaniu na rynek nowych produktów czy usług, a udoskonaleniu tych, które posiada się w swojej ofercie. Dzięki temu można trafić na przykład do klienta bardzo wymagającego. Należy więc ocenić możliwości własne, a także osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Trzeba wykorzystać potencjał parku maszynowego oraz umiejętności, jakie posiada zarówno właściciel, jak i cała załoga. Warto przyjrzeć się tendencjom rynkowym, bowiem to właśnie w ich kierunku będzie trzeba podążać, aby zadowolić klienta. Można oczywiście zdecydować się na przełamanie obowiązujących trendów, jednak w takim przypadku trzeba być konsekwentnym i mieć konkretny pomysł na to, jak rozwinąć firmę, z jakich środków skorzystać i na jakie efekty można liczyć. Sporządzenie dobrego biznesplanu pomoże wszystkie te kwestie usystematyzować, a przy tym obrać właściwe cele działania i wykluczyć te, które aktualnie pozostają poza zasięgiem przedsiębiorcy. Najczęściej dobry biznesplan tworzy cały zespół, a nie tylko właściciel firmy. Warto zaangażować w pracę szczególnie marketingowców oraz finansistów.
Dotacje na rozwój działalności – tak czy nie?
Nie każda firma ma szansę na pozyskanie kredytu, szczególnie jeśli dopiero co rozpoczęła swoją działalność. Dla młodych, a także innowacyjnych firm dostępne są różnego rodzaju dotacje. Czy warto z nich korzystać? Oczywiście, jednak w pierwszej kolejności należy wybrać rodzaj dotacji, o jaką przedsiębiorca będzie się ubiegał. Nie wszystkie bowiem dostępne są dla ogółu zainteresowanych. Najczęściej konkretna forma wsparcia skierowana jest do przedsiębiorstw działających w danej branży bądź realizujących jakieś ustalone cele. Uzyskać dotację mogą te firmy, które przedstawią dobry biznesplan. Samo pozyskanie finansowania to jednak dopiero początek, bowiem z dotacji trzeba się będzie rozliczyć. Najczęściej przedsiębiorca zobowiązany jest okresowo przedstawiać do wglądu raporty, tak aby instytucja nadzorująca mogła ocenić, czy pieniądze wydawane są zgodnie z ich przeznaczeniem. Z drugiej strony, po pewnym czasie (najczęściej po roku), należy przedstawić szczegółowe rozliczenie dotacji. Trzeba przy tym zachować podstawowe warunki, do których zwykle zalicza się ciągłość prowadzenia działalności w tej samej branży, zatrudnienie uzgodnionej liczby pracowników, nie pobieranie jakichkolwiek świadczeń bądź rekompensat.
Jeśli przedsiębiorca nie spełni warunków umownych, będzie musiał oddać uzyskaną kwotę wraz z odsetkami. Jeżeli jednak przeznaczy pieniądze na określone w umowie cele, to nie będzie musiał zwracać środków, zatem pozyska niejako darmowe finansowanie. Dotacje na rozwój działalności okazują się być dobrą alternatywą dla kredytu czy pożyczki, które zawsze mają charakter zwrotny. Z drugiej strony nie zawsze są one dostępne w danym okresie czasu, podczas gdy o kredyt można ubiegać się w każdym czasie. Warto mieć na uwadze, że przedsiębiorcy często korzystają z dotacji, chwaląc sobie taką firmę finansowania. Jeśli dopełnione zostaną wszelkie formalności, to może się ona okazać naprawdę korzystna, szczególnie w przypadku, gdy brakuje środków pieniężnych na rozwój działalności gospodarczej.