Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, jakie jest spotykane w wielu miejscach. Aktualnie chętnie sięgamy po nowoczesne sprzęty, jakie dają nam wygodę każdego dnia. Podczas doboru pompy ciepła, nie zapominajmy o cenionej marce i doskonałej jakości. Faktem jest, że to urządzenie posłuży nam przez długi czas, dlatego wydajność jest na wagę złota. Jak działa taka pompa? O czym warto wiedzieć? Jakie zalety ma pompa ciepła w domu? Co oferują producenci? Gdzie znajdziemy szeroki wybór?
Pompy ciepła w Gdańsku
W tym pięknym mieście znajdziemy wiele usług, jakie dotyczą sprzedaży i montażu pompy ciepła. Profesjonaliści sprawnie przeprowadzają montaż z należytą starannością i z zachowaniem bezpieczeństwa. Pompa ciepła już od dłuższego czasu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ma wiele zalet, jakie warto poznać. Poszukując takiego urządzenia, nie zapominajmy o połączeniu wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny sprzętu. Na szczęście producenci oferują wiele ciekawych opcji, dzięki czemu każdy klient znajdzie coś dla siebie. Pompy ciepła w Gdańsku są niezwykle cenione w wielu domach i firmach.
Działanie pompy ciepła
Okazuje się, że działanie pompy ciepła porównać można do działania lodówki. Urządzenie wykorzystuje zasadę fizyczną, jaka nazywana jest efektem Joule’a-Thomsona. Pamiętajmy o tym, że w tym wypadku system ogrzewania składa się z kilku części, jakimi są:
- system źródła ciepła, jaki ma za zadanie pobierać energię ze środowiska,
- system pompy ciepła, jaka sprawia, że odzyskane ciepło jest użyteczne,
- system dystrybucji oraz przechowywania ciepła, który ma na celu rozprowadzać lub przechowywać ciepło w domu.
Proces techniczny, jaki dotyczy działania pompy ciepła, dotyczy trzech kroków. Obejmują one pobór ciepła, wykorzystanie ciepła i ogrzewanie.
Pobór ciepła
Jeśli chodzi o system źródła ciepła, w nim krąży ciecz. Jest to często roztwór glikolu, czyli zmieszana woda ze środkiem przeciwzamrożeniowym. Ciecz ma za zadanie absorbować ciepło z otoczenia (np. z wód gruntowych lub z gruntu), jak i transportować je do pompy ciepła. W tym wypadku wyjątek stanowią powietrzne pompy ciepła. One z kolei zasysają powietrze przez wentylator, jaki dostarcza od razu ciepło do pompy ciepła.
Wykorzystanie ciepła i ogrzewanie
Pompa ciepła posiada obieg, w jakim krąży gazowy czynnik chłodniczy. W parowniku przekazywana jest energia środowiska z obiegu pierwszego do czynnika chłodniczego. W efekcie dochodzi do opracowania czynnika. Sprężarka pobiera parę czynnika chłodniczego i podnosi poziom temperatury, przez co czynnik jest cieplejszy. W wymienniku ciepła typu skraplacz, gorący czynnik występuje w postaci gazu i oddaje on ciepło. Kolejny etap to przeniesienie czynnika do zaworu rozprężnego.
W budynku ogrzewanym mamy do czynienia z instalacją grzewczą i zasobnikami, jakie magazynują ciepło. Zazwyczaj w instalacji krąży woda, która przejmuje ciepło. Czynnik chłodniczy natomiast kieruje ciepło do systemu dystrybucji (grzejniki, zbiornik wody grzewczej, ogrzewanie płaszczyznowe).