Jak skutecznie dbać o włosy latem?

Wysokie temperatury oraz duża ilość światła słonecznego latem sprzyja częstemu przebywaniu na zewnątrz. Poprawia samopoczucie oraz relaksuje, sprawia, że wakacyjny wypoczynek można zaliczyć do udanych. Warto jednak pamiętać, że promieniowanie UV oraz słona woda morska niekorzystnie działają nie tylko na skórę, ale i na włosy. Dlatego tak ważna jest ich właściwa ochrona oraz pielęgnacja. W takim razie jak dbać o włosy latem?

Przyczyny osłabienia włosów w lecie

Promieniowanie UV jest zaliczane do głównych winowajców osłabienia oraz wysuszenia włosów. Przyczynia się ono do uszkodzenia i degradacji osłonki włosa oraz utleniania lipidów, które spajają jego łuski. Otwieranie się łusek włosów sprawia, że włosy tracą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bez właściwej pielęgnacji i ochrony włosy stają się nieprzyjemne w dotyku, a ich kolor zaczyna blaknąć.

Także słona woda morska niekorzystnie działa na włosy. Krople wody skupiają na włosach promienie UV, przez co stają się one wysuszone i następuje uszkodzenie włókien keratynowych. Najbardziej podatne na szkodliwe działanie promieni UV oraz słonek wody, są włosy po koloryzacji (zwłaszcza agresywnym rozjaśnianiu), bowiem w pewnym stopniu są one już pozbawione swojej naturalnej warstwy lipidowej. Dlatego przed urlopem warto zastanowić się, jak dbać o włosy w lecie, aby były one zdrowe oraz sprężyste.

Jak dbać o włosy latem? Najważniejsza jest ochrona!

Kluczową kwestią latem w przypadku włosów jest ich odpowiednia ochrona. W tym celu warto nosić regularnie nakrycie głowy podczas każdego przebywania na zewnątrz. Chustka czy kapelusz skutecznie ochronią wrażliwe włosy przed działaniem promieni słonecznych. Ochrona powinna obejmować także stosowanie w codziennej pielęgnacji odpowiednich kosmetyków ochronnych. Warto włączyć do codziennej rutyny stosowanie mgiełek ochronnych z filtrami UV oraz odżywek bez spłukiwania. Ciekawym rozwiązaniem są także klasyczne filtry (np. SPF 50 lub SPF30) w formie sprayu, które można szybko rozpylić na włosach przed wyjściem.

Po kąpieli w morzu należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu włosów z soli. Jeśli jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie moczenia włosów. W tym celu można delikatnie je związać oraz przykryć chustką lub kapeluszem. Ochrona włosów latem to także stosowanie emolitentów, których zadaniem jest utworzenie filmu ochronnego na ich powierzchni. Gdy włosy zaczną tracić swoją wilgotność, warto od razu wetrzeć w nie delikatnie niewielką ilość silikonowego serum lub oleju. Zapobiegnie to ich wysuszeniu, puszeniu się oraz w konsekwencji uszkodzeniu.

Jak dbać o włosy w lecie? Podstawy pielęgnacji

Włosy latem wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto o nie zadbać jeszcze przed sezonem lub wakacyjnym wyjazdem i postawić na głęboką oraz kompleksową pielęgnację z regeneracją. Nawet na kilka tygodni przed urlopem warto intensywnie nawilżać włosy, które dzięki zabiegom staną się mocniejsze oraz bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników takich jak promieniowanie UV oraz słona morska woda. W tym celu dobrze jest stosować przeznaczone w tym celu odżywki oraz maski, które dogłębnie wnikają w strukturę włosa i regenerują je. Profesjonale produkty do pielęgnacji włosów dostępne w https://kern.net.pl/maski,c199,pl.html , które zapobiegają  przesuszaniu włosów, rozdwajaniu końcówek oraz zapewniają dogłębne nawilżenie.

Przed urlopem nie zaleca się także farbowania i rozjaśniania włosów. Zabieg ten nie powinien być wykonywany na około 2 tygodnie przed wyjazdem, bowiem farba oraz rozjaśniacz uwrażliwi kosmyki włosów na promieniowanie słoneczne, skutkiem czego staną się one suche, pozbawione blasku oraz łamliwe. W ochronie włosów przed przesuszeniem może pomóc także stosowanie szamponu silnie nawilżającego. Decydując się na jego zakup warto sprawdzić czy w jego składzie znajdują się takie składniki jak kolagen, aloes, pantenol czy kwas hialuronowy. Godne polecenia są także naturalne oleje oraz emoliteny.

W miesiącach letnich, gdy temperatura na zewnątrz jest coraz wyższa a liczba godzin słonecznych najdłuższa w całym roku, ochrona oraz pielęgnacja włosów ma kluczowe znaczenie. Powinna być ona dopasowana nie tylko do pory roku ale także rodzaju włosów oraz indywidualnych predyspozycji.