Oświetlenie Przemysłowe – Normy I Wymagania

Od oświetlenia przemysłowego wymaga się, aby umożliwiało zmniejszenie opłat, jakie musimy wnosić podczas prowadzanie firmy oraz żeby dawało możliwość odciążenia sieci elektrycznej. Musimy także pamiętać, o komforcie jaki musimy zapewnić naszym pracownikom. Oświetlenie zastosowane w magazynach i na halach musi spełnić określone normy. Powinno ono mieć w sobie zaimplementowane zaawansowane sposoby sterowania oraz systemy umożliwiające współpracę z czujnikami ruchu. Wysokiej jakości rozwiązania odpowiedzialne za regulację oświetlania mogą znacznie obniżyć jego koszty.

Coraz bardziej popularne stają się oszczędne, bezawaryjne, bezpieczny oświetlenia LED. Zachowują one swoje parametry przez długi okres. Jeśli już mówimy o parametrach, to warto zwrócić uwagę na natężenie oraz rozkład światła. Powinniśmy także indywidualnie dobrać światło do naszego miejsca pracy.

Oświetlenie przemysłowe – normy

Hale produkcyjne oraz magazyny są miejscami pracy wielu ludzi, w związku z tym podlegają one przepisom zawartym w kodeksie pracy. W niektórych wypadkach, pracodawca narzuca swoje własne wymagania odnoszące się do parametrów oświetlania. Zaliczamy do nich: natężenie, luminację, rozkład, olśnienie czy oddawanie barw. Oświetlenie, jakie wybieramy do hal produkcyjnych, nie może oddziaływać na towar w magazynie. Ilość ciepła, jaką generuje, nie może być zbyt duża. Oprawy świetlówek, w żadnym stopniu nie mogą wpływać na wzrok pracowników. Profesjonalne, dobrze dobrane oświetlenie pozytywnie wpływa na wydajność pracy naszych zatrudnianych oraz ich bezpieczeństwo. W celu równomiernego rozmieszczania światła, dobrym rozwiązaniem są szeregi lamp.

Oprawy

Technologia LED jest stosowana przy oprawach. Lampy świecą z pełną, niezmienną mocą od samego włączenia. Nie zawierają takich substancji jak rtęć czy ołów, dlatego są w pełni ekologiczne. Ich zużycie energii jest znacznie mniejsze niż innych rozwiązań. Jest to nieco droższa technologia od innych, jednak oferuje ona bardzo wiele i wypiera inne w bardzo szybkim tempie.

Niektóre oprawy, posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Hartowane szyby czy ażurowe siatki, zapewniają powierzchni bezpieczeństwo przed zniszczeniami mechanicznymi. Powinny odznaczać się sporą wytrzymałością, dlatego często są wykonywane z solidnego poliwęglanu.

Oświetlenie przemysłowe – wymagania

Oświetlenie przeznaczone do magazynów, specyficznych miejsc czy zakładów produkcyjnych musi spełniać określone zasady BHP. Jakość światła, znacząco wpływa na pracowników i ich zdrowie. Kubatura przemysłowa, w większości przypadków jest na tyle wyjątkowa, że potrzebne jest odpowiednie podejście już w czasie projektowania. Dobór odpowiednich lamp i ich montaż jest kluczowy w każdym zakładzie. Dobre oświetlenie pomaga pracownikom w koordynacji wzorkowo-ruchowej, a to w szczególności od niej uzależniona jest praca w zakładach przemysłowych.

Oświetlenie przemysłowe wymaga specjalnego podejścia. Jest niezwykle ważne i nie możemy podchodzić do niego z przymrużeniem oka. Warto się nim zająć, jeszcze na etapie projektowania.

Dodaj komentarz