Siatka chirurgiczna przepuklinowa – zastosowanie i cena

Siatka przepuklinowa lub siatka chirurgiczna to urządzenie medyczne, które podtrzymuje uszkodzoną tkankę wokół przepuklin podczas gojenia. Chirurdzy umieszczają ją na obszarze otaczającym przepuklinę, mocując ją szwami, zszywkami lub klejem. Jej specjalne struktury umożliwiają wrastanie tkanki w urządzenie. Jest ona bardzo popularna wśród lekarzy i zapewnia komfort podczas operacji oraz późniejszego leczenia. Potwierdzone zostało to, że stosowanie siatki przepuklinowej może poprawić wyniki pacjenta, ponieważ operacja i powrót do zdrowia zajmują mniej czasu w porównaniu z innymi opcjami leczenia.

Głównym powodem, dla którego chirurdzy używają siatki przepuklinowej, jest zmniejszenie ryzyka nawrot przepukliny. Istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego powrotu po operacji. Niektóre badania wykazały, że operacje z użyciem siatki prowadzą do mniejszej liczby nawrotów przepukliny. Inni odkryli, że istnieją inne komplikacje, które są częstsze w przypadku siatki. Jak wygląda siatka przepuklinowa? Jej struktury przypominają plasterki miodu dzięki charakterystycznym wycięciom.

Czy siatka przepuklinowa się rozpuszcza?

Większość siatek chirurgicznych jest wykonana z materiałów syntetycznych. Materiały syntetyczne są zwykle wykonane z poliestru lub polipropylenu. Niewchłanialna siatka jest uważana za trwały implant i pozostanie w Twoim ciele, aby zapewnić trwałe wzmocnienie. Istnieje, jednak wchłanialna siatka przepuklinowa, która z czasem się rozpuszcza. Nie zapewni ona długotrwałego wzmocnienia operowanego obszaru, a same zrastające się tkanki powinny wtedy zapewnić wsparcie dla regenerującego się obszaru ciała po operacji. Siatka niewchłanialna jest implantem trwałym. Pozostaje w ciele.

 

Ile kosztuje siatka przepuklinowa?

Ceny siatek przepuklinowych mogą być naprawdę różne. Jest to zależne od jakości jej wykonania, rozmiaru oraz zestawu, w jakim się znajduje. Przeważnie ceny są bardzo wysokie i mogą wynosić od 1000 do aż 3500 złotych. Nie jest to niska kwota, ale biorąc pod uwagę zdrowie, będzie to słuszna inwestycja.

Siatka przepuklinowa a ciąża

Podczas ciąży jakiekolwiek działania medyczne powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością oraz precyzją. Jeśli przepuklina zostanie naprawiona szwem, ryzyko nawrotu w czasie ciąży jest wysokie. Naprawa za pomocą siatki może ograniczać elastyczność ściany brzucha i powodować ból podczas kolejnej ciąży, ale jednak zmniejszy ryzyko nawrotu przepukliny. Cały zabieg nie powinien zaszkodzić procesowi ciąży, ale powinien za to odbyć się w miejscu, gdzie lekarze podejdą do wszystkiego profesjonalnie, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia operacji.

 

Leczenie przepukliny z siatką przepuklinową

Chirurgia to jedyne leczenie, które może trwale naprawić przepuklinę. Badania wskazują na to, że siatka chirurgiczna przepuklinowa jest używana w około 90 procentach tych operacji. Oznacza to, że jest ona popularna wśród lekarzy i zyskała ich zaufanie podczas owych zabiegów. Chirurdzy mogą wykonywać operacje, stosując siatkę przepuklinową lub bez niej. Siatka stała się bardziej powszechna od lat 80. XX wieku. Lekarze mogą stosować mało inwazyjne techniki wszczepiania siatki przepuklinowej. Nazywa się to chirurgią laparoskopową. Wymaga tylko małych nacięć. Chirurdzy umieszczają narzędzia chirurgiczne w nacięciach, aby wszczepić siatkę. Otwarta operacja to kolejna technika. Wymaga dużego nacięcia, które otwiera ciało w miejscu przepukliny. Chirurdzy przyczepiają siatkę do uszkodzonej tkanki, a następnie zamykają ranę. Czas rekonwalescencji jest krótszy w przypadku operacji laparoskopowej, ale sam zabieg trwa dłużej i jest droższy.

Z czego powstaje siatka przepuklinowa?

Niektórzy producenci wytwarzają siatkę przepuklinową z tkanki zwierzęcej. Mogą wykorzystywać jelita lub skórę zwierząt. Zwykle pochodzą one od świni lub krowy. Producenci przetwarzają materiał i dezynfekują. Ten rodzaj siatki jest również wchłanialny. Jest on w 100% bezpieczny dla organizmu człowieka.